"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Natural Science
and Advanced Technology Education
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Aims and Scope
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
  • Home
  • About the journal
  • Aims and Scope
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Natural Science and Advanced Technology Education
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2024 Брой 11, 14-20.03.2024 г.

Фотографията не е само апарат

Лесните начини за снимане не дават стойностен продукт, убедени са в Националната гимназия по полиграфия и фотография, която стана на 100

Зина Соколова от Zina Sokolova
16-03-2024
in Брой 11, 14-20.03.2024 г.
A A
Снимки – Олег Попов

Националната професионална гимназия по полиграфия и фотография е наследник на създаденото през 1923 г. Средно училище по книгопечатане и графически изкуства тази година чества 100-годишен юбилей. Началото му се свързва с името на Александър Богданов Македонски от Сливен. Със стипендия от фонд „Христо Г. Данов“ той заминава за Лайпциг, където завършва с отличие Академията за полиграфически изкуства и книгопечатане. В началото на 1923 г. е назначен за директор на Държавната печатница в София. Запознавайки се с условията на труд в нея, стига до извода, че за производството са необходими хора с професионални познания. Новият директор започва подготовка за създаване на професионално училище. Сам превежда необходимите учебници по наборна и печатарска техника, история на книгопечатането, хармония на боите и графични техники.

Националната професионална гимназия по полиграфия и фотография е

единственото в страната училище за подготовка на кадри в областта на полиграфията и фотографията.

Освен по тези две специалности тук се предлага обучение и по графичен дизайн, компютърна графика, компютърна анимация, библиотекознание. В отделните специалности се изучават дисциплините „Технология на полиграфическите процеси“; „Автоматизация на издателската дейност“; „Графичен дизайн“; „WEB дизайн“; „Предпечатна подготовка“; „Фотография и видеотехника“; „Художествена фотография“; „Цветна фотография“; „Основи на киното“; „Фирмен мениджмънт“ и други.

Срокът на обучение е 5 години.

При завършване учениците получават диплома за средно образование и свидетелство за професионална квалификация (трета степен) по съответната специалност – „Полиграфист“; „Фотограф“; „Графичен дизайнер“; „Компютърен график“; „Компютърен аниматор“; „Библиотекар“.

Тук се обучават над 550 ученици. За тяхното  възпитание и образование се грижат над 70 учители и непедагогически персонал.

„Подготовката, която осигуряваме на учениците, им позволява успешно да се реализират на трудовия пазар – казва д-р инж. Цветанка Апостолова, директор на гимназията. –

Юбилейната година предразполага към равносметка и е добър повод да се вгледаме в оставената диря.

Сто години са период, от който можем да извлечем поуки както от постигнатото, така и от изпитанията. По този начин получаваме формулата на успеха, белязал пътя на една стогодишна мечта.“

През годините са се променили доста неща, но едно остава неизменно – извоюваното място на гимназията в културния и образователния живот на страната,  подчертава директорката. Да се запази добрата традиция в българското образование, е изключително ценно достижение. От педагогическия екип се чувстват

достойни наследници на онези всеотдайни учители

и талантливи български ученици, които поставят основите в далечната 1923 година. Техният пример ги задължава да поддържат светлината на знанието.

Гимназията разполага с различни печатарски машини.

Тук се намира копие на пресата на Йохан Гутенберг.

Изобретеният от него машинен печат с подвижен набор поставя началото на революция в печатането и често е определяно като едно от най-важните събития на Новото време. Днес на тази машина работят кръжочниците от „Арт студио“.

Но развитието на  съвременните технологии отдавна праща изобретението на Гутенберг в музеите. Днес отпечатването се извършва на едноцветна („Хайделберг“) и на двуцветна печатна офсетова машина („Хайделберг Принтмастер“). В гимназията се гордеят и с модерната цифрова машина „Тошиба“, която отпечатва и сама сгъва крайния продукт.

„Специалността „Фотография“ е една от водещите в гимназията – подчертава д-р Апостолова. – Създадена е през учебната 1958/1959 година. Голяма част от

възпитаниците на гимназията са били част от културния и интелектуален елит на страната.

Много са се реализирали професионално в световни агенции, като Олег Попов – дългогодишен фотограф на агенция „Ройтерс“, Стоян Ненов – също фотограф в „Ройтерс“, Николай Дойчинов – фотограф във „Франс прес“, и много други.“

На въпроса има ли отлив от специалността „Фотография“, предвид разширяващите се възможности за снимане със смартфоните, които карат днес всеки да се чувства фотограф, директорката е категорична, че отлив няма.

Тъкмо обратното – интересът е завишен, предвид лесния достъп до съвременната техника и информация. Характерните за съвременността лесни начини за правене на фотография с помощта на

смартфони, не са достатъчни, защото това не прави фотографията стойностна.

Учениците, избрали тази специалност, осъзнават, че за професионалната фотография са нужни много знания, умения и опит.

Обучението по фотография е разделено на модули, а изучаваните предмети изграждат у подрастващите творчески навици и визуална култура, свързана с историческите и съвременните концепции в изкуствата. Учениците изучават както първите фотографски методи, така и алтернативните. Мокрият колодиев процес, съвременният негативно-позитивен процес – свързан със сребърно-желатиновите емулсии, и съвременната дигитална технология са основна част от учебния материал. Обръща се особено внимание на познанията по отношение на изобразителните средства на фотографията. В своите лекции преподавателите изграждат представата за фотографското изображение като инструмент за създаване на изкуство. Сред задължителната подготовка са и часовете, свързани със специалните фотографски методи и средства. В тях учениците се запознават с начините за фотографиране в микро- и макрозоната, в невидимия инфрачервен и ултравиолетов спектър.

Традиционно учениците вземат активно участие в конкурси, изложби и пленери. Във „Фотоакадемика“ – националния преглед на българската фотография,

учениците на гимназията печелят всички годишни държавни стипендии.

Изложбата конкурс „Послание към човека, когото обичаме“ е кампания на Столичната регионална здравна инспекция по повод 14 февруари.

На Mеждународното биенале за младежка фотография под патронажа на Международната федерация за фотографско изкуство (FIAP) възпитаници на гимназията печелят бронзов и сребърен медал от салоните в  Любляна и София през 2017 и 2018 година.

Учениците активно участват в изложбата на тема „Сърце“, във „Фотоваканция“ – международна фотографска среща, провеждана всяка година от 1982 г., където печелят награди, и в много други инициативи.

Гордост за всички са признанията от международни конкурси като фотоконкурса на Съвета на Европа.

Призови места ученици на гимназията заемат и в Националния конкурс за детска рисунка и есе на тема „За какво ни е Космосът“, посветени на 50-годишнината на „България космическа държава“.

Участието на ученици в международния форум за компютърни изкуства „Компютърно пространство“ донася една втора награда и специалната награда на журито в раздел „Компютърна графика“.

В Националния младежки конкурс за изящни изкуства, приложни изкуства и дизайн към Министерството на културата ученици печелят първа награда и стипендия в категория „Илюстрация и оформление на книгата/анимация“ и трета награда и стипендия в същата категория, две поощрителни награди в категория „Пространствен дизайн/промишлен дизайн“. И това са малка част от постиженията на само през изминалата 2023 година, подчертава директорката.

„Посрещаме стогодишния юбилей с увереността, че при нас

учителят и ученикът имат една цел – знанието.

И една мечта – разширяването на духовните хоризонти – казва д-р Апостолова. – В трудностите, с които се сблъскваме, усещаме и болката от непостигнатото, и щастието от превземането на всеки нов етап в обучението. Празникът ни днес не би бил истински, ако през годините не бяхме заедно, всички ние – учители, ученици, родители, възпитаници, приятели. Успехите ни се предопределят от приемствеността и амбициите, от стремежа към европейско образование, от любовта и отговорността към бъдещето на България. Най-голямо предизвикателство за нас, преподавателите, остава откриването на деца таланти, на които да помогнем да  разгърнат своите дарби.“

През миналата учебна година се осъществява и първата транснационална среща по проект „Дигитална реставрация и презентация на старинни фотографии“ на програма „Еразъм+“.

Ученици и учители участват в обучение, организирано от Патентното ведомство, на тема „Марката и дизайнът като част от стратегията на фирмата в ерата на дигиталните технологии“.

По случай юбилея в галерията на Съюза на българските художници на ул. „Шипка“ 6 възпитаници на гимназията представят свои творби – комбинаторни композиции от картон и изработени предмети с техниката папиемаше от полиграфистите. Фотографите показват снимки в различни жанрове – репортажна фотография, портретна фотография, спортна фотография и пейзаж. Проекти на екслибрис, шрифтови разработки, плакати, илюстрации от полиграфистите. 3D изображения и групов проект за тотал дизайн на авиокомпания, на компютърните графици. Компютърните аниматори правят разработки на анимационни типажи, както и проекти за комикси.

Други събития,  свързани с юбилея, са подготвяният празничен концерт с участието на настоящи и бивши възпитаници на Националната професионална гимназия по полиграфия и фотография, както и издаването на юбилеен брой на училищния вестник и изработването на алманах.

Your Image Description

Свързани статии:

Без смартфони в часовете в столичното 60. ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ Подготвени за технологичния свят: ОУ „Никола Й. Вапцаров“ в село Севар е едно от първите с финансиране за STEM Спортът прави щастливи децата в село Трудовец Страдателният залог не е страшен

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags д-р инж. Цветанка АпостоловаНационалната професионална гимназия по полиграфия и фотографияРегионифотография

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
shareTweet
Previous article

Какво да направя, ако ме обиждат по време на работа

Next article

Георги Згуров – Гурко: За мен радиото е любов от пръв поглед

Next article
Георги Згуров – Гурко: За мен радиото е любов от пръв поглед

Георги Згуров – Гурко: За мен радиото е любов от пръв поглед

Нежни фурии на терена

Нежни фурии на терена

Проф. Галин Цоков, министър на образованието и науката: Чувам всички мнения в името на най-добрите решения

Екипът на МОН отчете постигнатото за 9 месеца (видео)

Последни публикации

  • Обучение по ПРИРОДНИ НАУКИ и върхови технологии ГОДИШНО СЪДЪРЖАНИЕ / ГОДИНА XXXIII, 2024
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 5-6/2024, vol. 33
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 3-4/2024, vol. 33
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 1-2/2024, vol. 33
  • ГОДИШНО СЪДЪРЖАНИЕ / ГОДИНА XXXII, 2023
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 5-6/2023, vol. 32
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 3-4/2023, vol. 32
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 2/2023, vol. 32
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 1/2023, vol. 32
  • Annual Contents of Natural Science and Advanced Technology Education, 2022
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 6/2022, vol. 31
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 5/2022, vol. 31
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 4/2022, vol. 31
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 3/2022, vol. 32
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 2/2022, vol. 31
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 1/2022, vol. 31
  • Годишно съдържание на „Обучение по природни науки и върхови технологии“
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 6/2021, vol. 30
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 5/2021, година XXX
  • Natural Science and Advanced Technology Education, 4/2021, vol. 30
  • Project-Based Teaching in Model for Meaningful and Technological Integration of the Ecological Education
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 3/2021, година XXX

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Home
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Aims and Scope
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"