Официалният правописен речник на българския език на БАН вече е наличен в дигитален вариант онлайн, а достъпът до него е безплатен за всички на адрес https://beron.mon.bg. Разработването му е част от платформата БЕРОН („Български езикови ресурси онлайн“), която беше представена от заместник-министъра на образованието и науката Наталия Митева в Българската академия на науките.
БЕРОН е платформа със свободен достъп до надеждна информация за българския книжовен език.
Неин първи продукт е дигитализираната версия на Официалния правописен речник на българския език.
„Първата българска онлайн платформа с езикови ресурси цели да направи достъпни за всеки български гражданин и ученик навсякъде по света богатството от ресурси за изучаване на българския език. За Министерството на образованието и науката първи приоритет е да развиваме и поддържаме високо ниво на функционална грамотност на българските ученици“, заяви заместник-министър Митева при официалното представяне на Платформата.
„Затова всички ресурси, насочени към изучаването и усъвършенстването на българския език са изключително важни. От съществено значение е, че са в дигитален формат. За съвременните млади хора и ученици е важно да имат достъп до ресурси, съдържание и инструменти, които са близки до начина, по който те учат и по който живеят. Много е важно да има баланс между дигиталното, екранното време и времето офлайн, извън цифровото пространство. Достъпът по всяко време до тези ресурси ще позволи да развиваме и обогатяваме не просто езика, а и уменията на младите хора“, допълни още заместник-министърът.
Митева припомни, че по света има 400 неделни училища, в които учат деца с български произход. Така че този инструмент ще послужи на много повече млади хора по целия свят, които биха искали да поддържат българския си корен.
Създателите на Платформата от Института по български език на БАН подчертаха, че са търсили начин да свържат речника със създателя на първия български буквар д-р Петър Берон, за да му отдадат почит 200 години след излизането на „Рибния буквар“.
В Платформата са включени допълнителни езикови ресурси за правоговор, в които са озвучени думите с правилното им произношение.
„Гласът“ на БЕРОН е актрисата Гергана Стоянова. 85 процента от произнесените думи са генерирани с изкуствен интелект.
Добавена е богата информация за граматичните особености на думите, за дублетите и омонимите в книжовния език. Проф. д-р Руска Станчева от Института за български език на БАН е инициатор и ръководител на проекта БЕРОН.
Речникът съдържа общо около 2 400 000 форми. Съдържанието на БЕРОН се разработва от Секцията за съвременен български език на Института за български език на БАН – институцията, която съдейства за осъществяването на националната езикова политика и е натоварена от държавата да проучва езиковата практика и да кодифицира книжовните норми.
Платформата включва четири основни модула: правопис, правоговор, граматика и езиково консултиране. Изпълнението на проекта подпомага националната езикова политика на държавата чрез предоставяне на качествени езикови ресурси на максимално широк кръг потребители.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg