Ученици от ОУ „П.Р. Славейков“ във Велико Търново създават макети на възрожденски къщи, като част от обучението си по история. Седмокласниците ги изработват по повод изучавания дял, свързан с Възраждането и неговата архитектура, съобщава БТА. Под ръководството на учителката по история Грета Косева и на Гергана Пенова – преподавател по изобразително изкуство, децата създават над 25 макета. Те ще бъдат част от изложбата „Старите къщи“ – макети и рисунки на ученици, която е открита във фоайето на Регионалната библиотека „П.Р. Славейков“.
В часовете по история, свързани с Възраждането, децата изучават възрожденската архитектура. Тяхната задача е да изследват старите български къщи и да покажат наученото чрез приложно творчество. „В програмата по история и цивилизации в VII клас има един час, отделен за старата българска къща. В тази връзка, реших да поставя задача на учениците да прочетат повече за старата архитектура, да разгледат изображенията, да изберат и собственоръчно да изработят макет на такава къща. По този начин те се учат на патриотизъм, учат се да ценят и пазят родното и българското“, споделя Грета Косева.
„Най-хубавото е, че повечето от децата са направили макетите в почивните дни около коледните празници, и то заедно със своите родители. Резултатът е впечатляващ, затова искаме да покажем техните творби пред широката публика. В час обсъждахме начините на градеж, използваните в миналото материали, устойчивостта им във времето, красотата на детайла“, коментира Гергана Пенова.
Някои от макетите са направени изцяло с дървена конструкция, с осветление, с каменна основа. За тях децата са използвали истински камъни за настилката около къщите и покривите, както и други материали, с които умело са пресъздали специфичния възрожденски дух на архитектурата. Част от къщите са едно към едно макети на реално съществуващи обекти в мащаб едно към 20, посочва учителката.
И добавя, че в час децата са научили значението на стари думи като зид, кирпич, гредоред, разбрали са особеностите на устройството и собствения „живот“ на селската къща, която през годините е била надстроявана и разширявана. Научили са как чрез използване на най-прости материали като плет, кал, камък и дърво те оцеляват 100 – 150 години след изграждането си.
За радост, и учениците от IV до VI клас са впечатлени от идеята на двете учителки, затова към изложбата ще бъдат включени и техни рисунки.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg