Ако знаете стъпките на Климентовото хоро и сте танцували в ритъма му рано сутрин, значи сте от фамилия „Охридски“. Тя е голяма. Обхваща няколко поколения. И всички те имат слабост към поне едно от изкуствата – към музиката. Свързва ги и още нещо. Пътят към Добрич и портите на СУ „Св. Климент Охридски“. Точно училището създава фамилията. В неговите класни стаи израстват много музиканти, изпълнители и артисти. Сред тях са Деян Дженков –младият и отдаден на родния си край ръководител на клас „Акордеон“ към читалище „Йордан Йовков“, попфолк певиците Димана и Преслава, успешни диригенти, преподаватели по пиано, оркестранти, режисьори, работещи навсякъде по света. А българското хоро, с магичната си сила да обединява, се превръща в неизменна част от училищния живот. И защото в 7:30 часа всяка сутрин учениците на СУ „Св. Климент Охридски“ вместо гимнастика играят хоро, са го нарекли Климентовото хоро. Да го видите обаче на празници! Извива се и вътре, и отвън. И цялата фамилия танцува.
С хоро, в края на ноември, всяка година започва и специалната Климентова седмица. Това е традиционната Седмица на изкуствата, която екипът и учениците посвещават на своя патрон. „Тази година 25 ноември – денят, в който почитаме св. Климент Охридски, се случи в събота – разказва директорът на училището Силвия Димитрова, – но ние винаги посвещаваме цялата седмица. И всеки ден е отделен и специален.“
На някои вероятно ще им прозвучи като скучно начало да се стартира Климентова седмица с Ден на самоуправлението. Въпросът е обаче, че именно подобен ден през годините събужда интереса към преподавателската професия.
„Лично аз съм такъв пример, макар и назад във времето, когато не се наричаше точно Ден на самоуправлението – споделя Димитрова. – Мой съученик тогава влезе в ролята на „директор“ и сега наистина изпълнява тази длъжност, директор е на едно от столичните училища. От инициативата много ученици са се запалили по професията и след завършването си са се насочили към педагогически специалности.“
Димитрова държи да отбележи, че в настоящата година в Деня на самоуправлението се включват 130 ученици. Те поемат учебното заведение изцяло – от хигиенист и охрана до директор. Но не само това се случва в понеделника, първия ден от Климентовата седмица. В най-голямото добричко училище гостува музикантът Мартин Карнолски.
„В нашето училище се обучават 950 ученици и всички те са избрали изкуствата – казва Димитрова. – Гостуването на Мартин Карнолски в първия ден от Климентовата седмица е много важно за нас. Той проведе майсторски клас с учениците от поп и джаз пеене с преподавател Милена Пеева, като им даде ценни съвети и за сценичното поведение – умения, необходими им като артисти.“
Самият Карнолски в пост в социалните мрежи изразява възторг от посещението си в СУ „Св. Климент Охридски“: „Искам да кажа, че ми стана ясно защо от Добрич излизат толкова талантливи и успешни артисти. Там се полагат грижи за образованието. Цари приятелска обстановка. А да изучават музика, изобразително изкуство или танци, е невероятна привилегия за всички ученици. Кабинетите са оборудвани по-добре от тези в Музикалната академия в София. Общата лекция за мен премина неусетно. 90 минути ги усетих като 9.“
Вторник е Ден на танца и време за Климентовото хоро. „Сутринта в 7,30 започнахме с голямо хоро – споделя директорката. –
В специалната ни седмица винаги става най-дълго. Правим го в знак на единство и за съхраняване на традициите. В голямото междучасие ученици от професия „Танцьор“ изиграха египетски танц, добруджански танц, разходиха публиката не само в етнографското разнообразие на България, но и сред световното танцово богатство. Децата се изявяват и в модерния, и в класическия танц, но винаги завършваме с български народен танц.“
Профилирано обучение по музика, хореография и изобразително изкуство и две професии – „Танцьор“ и „Графичен дизайнер“, предлага на възпитаниците си СУ
„Св. Климент Охридски“. На децата от I до XII клас се предоставят индивидуално обучение по класически и народни инструменти, изучаване на народно, класическо, поп и джаз пеене, компютърна обработка на звук и студийни техники за запис с приложение в медийното и филмовото производство. Средното училище им дава възможност и за сценична изява чрез сформираните училищни вокални, инструментални и танцови формации. Съвсем наскоро Вокалната група за изворен фолклор завоюва първа награда на НК „Фолклорен изгрев“ във Варна. Децата от III и V клас получиха специални поздравления от журито за начина, по който съхраняват и пресъздават автентичния песенен фолклор на Добруджа.
„Училището възниква като музикално, с музикални паралелки, впоследствие става хореографско и днес музиката и обучението на децата на различни музикални инструменти е съществена част от образователния ни процес – разказва Силвия Димитрова. – Затова в четвъртък, който е Ден на музиката от Климентовата седмица, имаме много изпълнения и завършваме с голям концерт. Той се провежда в залата на училището, която е просторна и много добре оборудвана. Събрахме се над 350 души, а на сцената излязоха да покажат уменията си и да заредят присъстващите с настроение, общо 150 ученици.“
Ако обаче се усъмним, че музиката е завладяла изцяло душата на СУ „Св. Климент Охридски“ в Добрич и за изобразителното изкуство не е останало много, ще сгрешим. Профилираното обучение се осъществява в специализирани кабинети по изобразителни дейности и графичен дизайн, отговарящи на съвременните изисквания за функционална и естетична работна среда. В атмосфера на творчески процес, която преподавателите се стараят да поддържат, децата развиват таланта си в сферата на изящните и приложните изкуства, в компютърната графика и уеб дизайна. И към двата профила – музика и изобразително изкуство, има надграждащо обучение по английски език.
От училището се хвалят, че творби на техни ученици получават признание не само у нас, но и на международни конкурси в Румъния, САЩ, Турция, Швейцария и Израел.
„Нашите възпитаници пътуват по света като истински посланици на богатото културно и музикално наследство на България – казва Димитрова. – И затова в сряда, когато беше нашият Ден на художника, открихме две изложби. Първата, озаглавена „Малките и големите в изкуството“, показва произведения, създадени от третокласници и ученици от гимназиалния етап. Втората изложба представя приложни проекти, създадени чрез интеграция на изкуство и математика, които видимо показват връзката между отделните изучавани предмети. Децата представиха къщи, художествени сгради, а през голямото междучасие направихме и импровизирана работилница за изработка на значки.“
В деня, когато се отбелязват 1130 години от ръкополагането на свети Климент Охридски като епископ, училището в Добрич, носещо неговото име, го почита с тържествен водосвет. Директорката разказва, че водосветът е отслужен от отец Петър от църквата, която също носи името на свети Климент Охридски. В приветствието си тя отправя благодарности към екипа и учениците за опазването на българските традиции и изказва надеждата си, че патронът на училището продължава да бди над цялата фамилия „Охридски“, както го е правил вече над 40 години.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg