Птица с глава на тиранозавър рекс може да помогне да се разкрие как динозаврите са станали птици. Вкаменелост на птица на 120 милиона години, открита в Китай, може да предложи нови доказателства за това как сухоземните динозаври са еволюирали в днешните летящи птици. Кратонавис (Cratonavis zhui) е с размерите на гълъб, има глава като на динозавър, която е върху тяло, подобно на тези на днешните птици, съобщават изследователи.
Екземплярът идва от формацията Jiufotang – древно скално тяло в Североизточен Китай, което е огнище на запазени пернати динозаври и архаични птици. Посредством компютърна томография се разкрива, че кратонавис има череп, който е почти идентичен (макар и по-малък) като този на тероподните динозаври като тиранозавър рекс, казват учени. Това означава, че кратонавис все още не е развил подвижната горна челюст, която се среща при съвременните птици.
Засега това е са само шепа екземпляри, които принадлежат към наскоро идентифицирана група от междинни птици, известни като jinguofortisid, казва Луис Чиапе – палеонтолог в Природонаучния музей на окръг Лос Анджелис. Тази мешавица от динозаври и птици „не е неочаквана“. Повечето птици, открити от ерата на динозаврите, са имали по-примитивни, назъбени глави в сравнение с днешните птици, казва той. Но новото откритие се основава на разбирането за тази група, които са в основата на дървото на птиците.
Кратонавис има необичайно удължена лопатка и халукс, или обърнат назад пръст на крака. Рядко срещани при птици от периода креда, уголемените раменни лопатки може да са компенсирали иначе неблагоприятната механика на летене на птицата, казват изследователите. И този як голям пръст на крака? Това противодейства на тенденцията за свиване на метатарзалните кости, наблюдавана, докато птиците продължават да се развиват. Кратонавис може да е използвал този впечатляващ пръст, за да ловува като днешните хищни птици, казват учените.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg