Близо 2200 ученици от страната се включват в ХXV национален конкурс „Космосът – настояще и бъдеще на човечеството“, като изпращат общо 2174 творби в петте тематични направления. Организатор на проявата е фондация „Еврика“ под патронажа на първия български космонавт генерал Георги Иванов.
Вестник „Аз-буки“ е медиен партньор на Конкурса.
„След направените експертни оценки, защита на авторски идеи и обсъждане по всяко от тематичните направления участниците бяха класирани от специализираното жури под ръководството на доц. д-р Таня Иванова. Постъпилите научни проекти са оценени на базата на тяхната тематична насоченост, съдържание и представяне, оригиналност на авторските идеи, практичес-
ка разработка и провеждане на изследвания и експерименти“, съобщава за „Аз-буки“ Григор Цанков – изпълнителен директор на фондация „Еврика“.
В „Идеи за научни и технически експерименти“ първо място – диплом и предметна награда, е присъдено на „Разработка на устройство за близко проучване на планети Planet Explorer X01“ на Белослава Вълева, Васил Иванов и Елена Керезиева от МГ „Акад. Кирил Попов“ – Пловдив, с научен ръководител д-р инж. Янислав Картелов и консултант Иван Младенов. Проектът се отличава със задълбочено проучване и разработване на оригинална идея на устройство за изследване на планетите чрез панорамно заснемане с камери, разположени на различни места по повърхността, с помощта на дистанционно управ-
ляем робот.
На второ място с разработката „Неутронна звезда у дома“ е Борис Панев от ПГ по дизайн „Елисавета Вазова“ – София, с научни ръководители Христина Ангелова и Ралица Ранчова.
Трето място печелят Борис Илиев, Кристиан Петров и Тома Тасев от ППМГ „Никола Обрешков“ – Казанлък, с научен ръководител Георги Бяндов за разработката „Спирулина – храната на Космоса“.
Журито присъжда и поощрение на Мартин Байчаров (СУ „Хаджи Мина Пашов“ – Сливен, и ЦПЛР – Сливен), с научен ръководител Пенка Василева, за проекта „Моето първо наблюдение“.
В направление „Модели и макети на космически обекти“ участват 78 макети и модели на 92 ученици. Първо място – диплом и предметна награда, получава Антонио Андонов (ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ – Кюстендил, и Школа по авио- и ракетомоделизъм при ОДК – Кюстендил), с научен ръководител Николай Николов, за изработване на макет на космическа совалка „България“. Втора с макет на марсоход е Цветелина Василева (ОУ „Гео Милев“ – Садово) с научен ръководител Мая Димитрова. Третото място с макет на космически кораб „Симфония на Космоса“ заема Илия Илиев (СУ „Св. св. Кирил и Методий“ и Школа по авио- и ракетомоделизъм към ЦПЛР – Бургас) с научен ръководител Георги Георгиев. Присъдени са и поощрения на 10 участници – ученици и колективи.
В направление „Графични произведения, създадени с помощта на компютър – рисунки, компютърни игри, анимации, уеббазирани творби и други“ са представени 273-ма участници. Победител е Ния Найденова (СУ „Козма Тричков“ – Враца), с научен ръководител Варя Динкова, за разработката „Български постижения в Космоса“. Второ място печели Николай Ганчев (СУ „Васил Левски“ – Севлиево), с научен ръководител Ива Пейкова, за анимацията „Един слънчев ден в Космоса“. Трета – с компютърна рисунка на тема „Анриада“, е Дариана Драганова (СУ „Емилиян Станев“ – Велико Търново) с научен ръководител Венцислав Цонев. Присъдени са и девет поощрения за филми, компютърни анимации и игри.
В направление „Литературни творби на космическа тема“ участват 124 млади автори със 136 произведения. Първото място е присъдено на Симона Василева (ППМГ „Добри Чинтулов“ – Сливен), с научен ръководител Марияна Аврамова, за есе на тема „Под облаците и отвъд тях“. Втора се нарежда Сузана Филипова (ОУ „Стефан Караджа“ – Варна), с научен ръководител Катя Семова-Пенева, със стихотворението „Животът на една звезда“. Третото място получава Стелиян Демиров (СУ „Гео Милев“ – Варна), с научен ръководител Сениха Талиб, за есе на тема „Мечта за Космоса“ . В това направление са присъдени 15 поощрения за различни есета, стихове и разкази.
В направление „Рисунки на тема „Човекът и Космосът“ са оценени творбите на 1683 представители от 124 училища и извънучилищни звена. Победител е Никола Кацарски (12 г., НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен), с научен ръководител Мила Петрова, с рисунката „С любов от българската космическа оранжерия“. Втора е Атанаска Митева (15 г., СУ „Христо Ботев“ – Нова Загора). Сред призьорите се нарежда и Ванеса Динева (11 г., ОУ „Елисавета Багряна“ – Сливен), с научен ръководител Румен Петров, с рисунката „Станция на спътник на Юпитер“. Десет участници получават поощрение.
По традиция официалното награждаване на отличените ще се проведе около Деня на народните будители – 1 ноември, в Националния политехнически музей, съобщават организаторите на Конкурса.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg