През 2022 г. сдружение „Дете и пространство“ не спря да радва деца в неравностойно положение, предоставяйки подкрепа и надежда на деца в риск и със специфични потребности и на техните семейства. Специалистите им се стремят да подобрят условията на живот и взаимоотношенията в обществото, за да може всяко дете да има достъп до своите права. Техните центрове в два града в страната са пространство за творчество и изява. За семействата на тези деца те са среда за подкрепа, споделяне и израстване, а за специалистите, които работят там – възможност за обмен на опит, сътрудничество и изграждане на професионален капацитет.
Затова и Сдружението е наградено от Националната мрежа за децата в категория „Детска организация“, посветила години на децата в риск в България и с желание да промени нагласите към психичното им страдание. Организацията положи значителни усилия да промени нагласите на специалисти към децата с аутизъм през 2022 г. Организира 11 съвместни срещи с общините София, Русе, Варна, Пловдив, Перник, Севлиево, Габрово и Велико Търново, като ги запозна с Наръчника за мотивирано включване на деца с аутизъм в училищата.
Но дейностите за децата не спират дотук. Сдружение „Дете и пространство“ е организация с 19-годишна история. Към момента управляват 9 социални услуги на територията на две общини. На територията на Столична община организацията има център за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждания „Св. Стилиян“ в „Люлин“ и в „Слатина“ и център за социална рехабилитация и интеграция – „Таралежи“. В Русе организацията има център „Д-р Любомир Жупунов“ и „Вяра“, дневен център за деца и младежи с увреждания „Мечо Пух“, дневен център за пълнолетни лица с увреждания „Дъга“, център за социална рехабилитация и интеграция „Детски кът за развитие“ и Дневен център за деца с увреждания – програма „Ранна интервенция“.
„С огромно нетърпение и много щастие в нашите очи споделяме, че нашата „Мечта на колела“ се сбъдна. Люлката за инвалидни колички, за която мечтаехме, стана реалност. Тя е монтирана в нашето дворно пространство в центъра ни в Русе и вече децата и младежите могат да се насладят на емоциите от люлеенето, да разтворят крила и да полетят“.
С тези думи ни зарадваха от сдружение „Дете и пространство“ само преди дни. Децата и младежите, които посещават дневните центрове, са с трайни увреждания и експертни решения на ТЕЛК от 75 % до 100 % вид и степен на увреждане – с двигателни, зрителни, ментални множествени увреждания или психични страдания. Затова и такъв тип уреди са нужни на децата там.
Двата дневни центъра се явяват съпътстваща и подкрепяща услуга както за деца от семейна среда, така и за потребители, ползващи услуги за резидентна грижа.
В център „Мечо Пух“ децата и младежите са 30, а в „Дъга“ пълнолетните лица са 40. На всички тях се предоставят ежедневно дневна грижа, информиране и консултиране, застъпничество и посредничество, терапия и рехабилитация, арттерапия, логопедия, психологическа подкрепа, кинезитерапия, обучение в придобиване на умения, подкрепа за придобиване на трудови умения. Освен работата с деца, младежи и пълнолетни лица част от дейностите са насочени към подкрепа на родителите. „Имаме изградени партньорски отношения с Русенския университет „Ангел Кънчев“. Студенти от специалностите „Социални дейности“, „Ерготерапия“, „Кинезитерапия“ използват дневните ни центрове като база за практика и обучение“, споделя за в. „Аз-буки“ Мила Ташкова – изпълнителен директор на сдружение „Дете и пространство“.
Наскоро дневните центрове се сдобиха и с нови уреди. Най-голям интерес буди интерактивният виртуален под, който предлага огромен набор от игри за деца от предучилищна и училищна възраст. В комплекта са включени както двигателни, така и познавателни игри. Те подпомагат процеса на учене чрез движение. Децата участват в игрите с цялото си тяло, и най-вече с ръцете и краката си. Системата може да се използва за образователни и терапевтични дейности, гимнастика, изучаване на чужд език или просто за забавление. Всяко устройство се доставя с предварително инсталирани 100 базови игри за забавление, учене и терапия. Системата е изключително лесна и интуитивна за управление чрез дистанционно.
Виброакустичното легло е също нова придобивка, която позволява да се слуша музика с цялото тяло. Виброакустиката е „чуване с цялото тяло“. Тя е процес, в който са ангажирани три сетивни системи – вестибуларната, слуховата и тактилната. Известно е, че когато няколко сензорни системи се използват едновременно за регистрирането на сетивен стимул, невроните изграждат повече синаптични връзки помежду си. Колкото повече този процес се повтаря, толкова повече връзките се заздравяват, информацията се обработва по-бързо и функциите на нервната система се подобряват, обяснява Мила Ташкова. Сдружението може да се похвали и с логопедичното бюро – мебел с надстройка с гръб. Върху гърба е монтирано акрилно (нечупливо) огледало – задължителен атрибут в логопедичната терапия. Над огледалото има вградено осветление, което гарантира по-добрата видимост при изпълнение на артикулационните упражнения. Пред огледалото може да се спуска щора. По този начин се редуцират ненужните сетивни стимули и потребителят – дете или младеж, може по-лесно да се концентрира върху работата, която извършва на бюрото. Работният плот е достатъчно дълъг, за да осигури комфорт за двама седящи. И още много интересни и съвременни въведения, като люлка „Утроба“, люлка „Цилиндър“, пясъчна табла с LED панел, арткабинет на колела и много други.
„Целта ни е изграждане на материално-дидактична среда за работа с потребителите, която да спомага за тяхното развитие, развиване на самостоятелността и потенциала им“, допълва Ташкова. За да успеят, е нужно съответното финансиране на дейностите чрез фондове.
„През изминалата 2022 г. след спечелен проект към Фонд „Социална закрила“ (ФСЗ) успяхме да извършим ремонт на част от помещенията. Освен нов дизайн постигнахме много в посока подобряване и на енергийната ефективност. Настоящият проект, с който кандидатствахме и спечелихме, е насочен към повишаване качеството на предоставяните услуги. За това спомагат новото оборудване, обогатяването на материално-дидактичната среда, в която се помещават дневният център за деца и младежи с увреждания „Мечо Пух“ и дневният център за пълнолетни лица „Дъга“, и максималното използване ресурсите на материалната база. След влизане в сила на Националната карта на социалните услуги двата дневни центъра ще се преобразуват в Комплекс за социални услуги, допълва още тя.
„В края на 2022 г. Община Русе предостави за ползване допълнителни помещения от общинската сградата на дневните центрове (с право на ползване 10 г.) – три зали, фоайе и физкултурен салон, за разширяване дейността на социалните услуги. Това ни мотивира да кандидатстваме отново пред ФСЗ, но този път за ново и съвременно оборудване, което да допринесе за подобряване качеството на предоставяните услуги. В момента вече приключват ремонтните дейности. Предвидените помещения целим да обособим като нови зали за терапия и рехабилитация, за групова и индивидуална работа и сензорна зала и обучение за придобиване на умения с необходимото ново, модерно и специализирано оборудване и обзавеждане. За да подкрепим и надградим работата на различните специалисти – социални работници, социални педагози, психолози, ерготерапевти, кинезитерапевти, логопеди и др.
Програмата вече е задействана по отношение на подбора, вида и количеството оборудване, защото сроковете за реализирането ѝ са кратки. Оборудването трябва да е готово до края на юли 2023 г.“, допълва изпълнителният директор на сдружението.
Предвиденото оборудване и обзавеждане за новите и ремонтирани зали е разпределено за физкултурния салон, фоайето и трите зали, така че да се осигури максималното използване на залите и равномерна натовареност на специалистите, без това да създава условия за напрежение или рискови ситуации. Общият бюджет на проекта е 35 046,82 лв. Фонд „Социална закрила“ (ФСЗ) предоставя средства в размер на 31 191,67 лв., а съфинансирането от страна на Сдружението е 3855,15 лв.
С всичко планирано от сдружение „Дете и пространство“ очакват да постигнат още по-високо качество на социалните услуги за децата и младежите с увреждания, гъвкавост и разнообразие в предоставянето им. Проектът ще допринесе и за модернизиране на материална база с нова, професионална и интерактивна атмосфера за развиване потенциала и възможностите на децата и пълнолетните лица с увреждания.
След обновяване на част от базата и предоставяне на новата база екипът се размечтава и споделя на директора какво би им било полезно в работата, познавайки спецификата на уврежданията на децата. „В много сайтове предлагат интересни идеи за работа със специалните деца. Поставих им задача да нап-
равят подбор и да селекционират уредите и оборудването. Първо определихме видовете кабинети, дейността, която ще се извършва, и необходимото оборудване. За подкрепа на тези идеи допринесе и обмяната на опит с колеги от „Карин дом“ – Варна“, допълва Мила Ташкова.
Обособяването на новите кабинети за индивидуална и групова работа, новото обзавеждане и оборудване, подкрепата на специалистите се очаква да доведат до стимулиране работата на специалистите и естествено повишаване ефективността и качеството на предоставяната социална услуга.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg