Неделно училище „Българче“ в Дубай започва да пише своята история през март 2007 г. по инициатива на българската общност в Обединените арабски емирства и със съдействието на Генералното Консулство на Република България в Дубай. Вече 16 години усилията му са посветени на една кауза – да запази връзката на децата с България.
Настоящ директор на училището е Мария Ризова. Магистър по „Славянска филология“ с професионални квалификации филолог и учител по български език и литература от СУ „ Св. Климент Охридски“. През последната година от следването си печели стипендия за Университета в Ерлaнген-Нюрнберг, Германия, а образованието си надгражда с диплома в областта на човешките ресурси в Лестър, Великобритания. Живее и работи в Дубай от 2007 г., а в неделното училище е преподавала български език и литература, история и география в частта за България.
За благородната мисия на родители и учители в името на децата, която превръща училище „Българче“ в духовно средище за цялата българска общност в ОАЕ, директорът Мария Ризова разказва в специално интервю за в. „Аз-буки“.
Разговора води
Мария ГЕОРГИЕВА
Г-жо Ризова, от една година ръководите Неделно училище „Българче“ в ОАЕ. Трудно ли се пази българският дух в среда, така разнолика и отдалечена от родната? Кои са най-големите предизвикателства за вас като директор?
– От една страна, е по-трудно, тъй като в чужбина по време на големи български празници няма как да усетим празничния дух, който цари във всяко село и във всеки град в България. Но от друга страна, имено тази липса, както и любовта към Родината зараждат неповторимо единство между нас, българите, в Дубай. При отбелязване на национални празници ще видите хора, които не се познават, но с общи усилия допринасят за това да имаме сплотена и горда с корените си българска общност.
– Кой е двигателят на цялото това благородно начинание, което наскоро отбеляза своята 16-а годишнина?
– Бих казала, че това са децата – нашите деца, които са и деца на България. Без тях училището не би могло да съществува, а то е духовно средище за цялата българска общност в ОАЕ. Всичко, което правим, е продиктувано от любовта към България и е в името на децата. Разбира се, то не би било възможно без тези, които са го създали. Без ежедневната помощ и подкрепа от страна на родителите. Без прекрасния ни учителски колектив, без доверието и безрезервното съдействие от страна на Генералното консулство на България в Дубай, ръководено от Кирил Апостолов. Без вярата и подкрепата, която получаваме от МОН в лицето на Албена Михайлова, Наталия Михалевска и Ваня Балчева. Изключително съм благодарна на всеки, дарил време, идеи, вяра и енергия за нашата кауза.
– Колко българчета се обучават при вас в момента и на каква възраст са те? Какви са основните предмети, заложени в учебната програма?
– Започнахме 2022/2023 г. с рекордни цифри – 144 записани деца. Тази година имаме деца на възраст от 5 до 16 г. Те учат български език и литература. Малките ученици имат и часове по родинознание, а големите – по история и география в частта за България. Часовете се провеждат в събота и неделя в сградата на местно училище, където наемаме класни стаи. През седмицата учениците ни посещават редовно училище, а в почивния си ден са при нас. Може да си представите колко силни са любовта им към България и желанието им да учат български.
– Като преподавател и директор, с какви думи посрещате новите ученици? Мотивирани ли са те да изучават българския език, и кое ги затруднява най-много?
– Винаги се стремя да създам у тях усещането, че това е техният втори дом, където не само ще открият или ще поддържат жива връзката с България, но и ще изградят приятелства за цял живот. Нивото на мотивация е различно, съответно подходът към всяко дете е индивидуален и е продиктуван от интересите му. Пълноценният разговор с баба и дядо мотивира децата. Някои ученици искат да научат повече за родината на мама или на татко, на други им предстои прибиране в България, а трети се подготвят за следващата стъпка в образованието си. Децата са изключително будни и умни. Мислят критично, имат завидни творчески идеи и амбициозни планове за бъдещето. Но разказвайки за тях, липсата на лексика, с която да се изразяват, ги затруднява. Децата ни растат в мултилингвална среда. В редовното училище изучават минимум два-три езика, а много от тях са и в двуезична домашна среда. При тези обстоятелства е много трудно да се съхрани българският език. Но децата се справят блестящо и съм изключително горда с тях и с постиженията им.
Също така вярвам, че използвайки възможността да участват в повече ситуации, в които да чуват българска реч и да общуват на български, те стават все по-уверени в знанията и уменията си. Съответно и мотивацията им се повишава. Именно затова наред с работилничките и празненствата организираме допълнителни дейности, които са извън училище – например среща в парка, посещение на библиотека, на ферма, на класически концерт с българи музиканти, изпълняващи произведения на български композитори. Така, в непосредствена среда и чрез игри учениците имат възможност да общуват на български с по-голям кръг от хора и да чуват българска реч извън пределите на дома и училището.
– С какви учители работите, как организирате и синхронизирате учебната програма?
– Работим по програмите за неделните български училища, разработени от МОН. Не е лесно да се намерят учители по български език в чужбина. Учителите ни са изключителни професионалисти, които са се посветили на децата и работата с тях им доставя удоволствие.
– Кои са вашите приоритети – като преподавателски екип и хора, посветили се на достойна кауза?
– Да дадем на децата си корени. Да им помогнем да открият у себе си частица от историята ни. Да се насладят на българската литературата в оригинал, да се потопят в магията на българския фолклор. Да ги насочим към безбройните природни богатства, които чакат да бъдат видени през техните очи… Накратко, да бъдат горди българи, истински международни посланици на нашата богата култура. Празничните инициативи на неделното училище включват ежегодно организиране на различни работилници – например за изработка на коледни картички и мартеници; посветени на Деня на будителите; за Левски. Не пропускаме подготовката и провеждането на празничния Коледен концерт, както и тържеството по случай 24 май.
– Как родителите участват в живота и дейността на „Българче?“
– Българската общност в Дубай е много сплотена и активна. Родителите на нашите деца не правят изключение. Училището е създадено от родители и не би могло да просъществува без тях. Тъй като не разполагаме с административен персонал, разчитаме изцяло на съдействие от тяхна страна. Родителският съвет към училището, в лицето на Лида Робертс, Диди Стефанова, Боряна Индже, Валентин Спасов, Борис Грозев и Диана Нажи, е изключително деен и има ключова роля във всички организационни въпроси – с работилничките, с подготовката и самото осъществяване на тържествата, от изработката на сурвачки и украсата на залата, изготвянето на поканите, изпращането на имейли до озвучаването на събитието и осигуряването на почерпка за децата. Благодарение на усилията и безвъзмездния труд на Елена Владова – Нора, и Жоржета Дюлгерова тази година училището може да се похвали с фолклорен ансамбъл. Облечени в истински български носии, дарени ни от МОН, децата гордо пеят български народни песни. Налян Конакчиева и д-р Арафат Ал-Наим организираха изложба с рисунки на децата на тема „Моята България“. Други родители, като Ани Атанасова, на доброволни начала поддържат платформата ни за онлайн обучение, електронния портал за родителите, както и страницата на училището. Не бих могла да изброя всичките им заслуги. Ако мога да перифразирам известна поговорка – сговорна дружина, училище управлява.
– Имате ли български ученици и от другите емирства, които участват в учебния процес онлайн? Разкажете ни повече за тази възможност?
– Имаме ученици от няколко държави. При нас се обучават деца от Бахрейн, Катар, Саудитска Арабия, Оман и др. За следващата година вече имаме записани деца и от Египет. Любовта и желанието, с които тези деца учат, са истинско вдъхновение за всички нас. А Силвана Укалска, Ирина Беломачева-Георгиева и Галина Бориславова, които са част от родителския ни съвет, са не само представители, но и душата на училището ни в тези държави.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg