С инициативата „Розите на България“ Българското училище в Сао Пауло, което и единственото в Южна Америка, чества 24 май. За шеста поредна година пред Музея на емиграцията се извива хоро, в което се включват не само представители на българската общност, а и гости на Музея от други нации.
„На хорото се хванаха над 30 представители на българската общност и гости на Музея. Тази година дойдоха българи от различни щати на Бразилия – Бело Оризонте, Рио де Жанейро. За първи път идват и много представители от старата българска емиграция“, споделя пред „Аз-буки“ директорът Михаил Кръстанов.
Всяка година от Българското училище в Сао Пауло избират дата, която да е близо и до 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, и до 11 май – когато църквата почита паметта на Светите братя. Тази година празненството се провежда на 20 май.
По инициатива на Министерството на образованието и науката началото на „Розите на България“ е поставено през 2018 г. във връзка с Председателството на България на Европейския съюз. Тогава призивът е по различни краища на света, където има българско училище, да се извие хоро. А пожеланието е инициативата „Розите на България“ да се превърне в ежегодна.
„Продължихме начинанието, защото, когато го организирахме за първи път, не знаехме, че ще предизвика такъв голям интерес и към празника ни ще се включат и нации извън България. Събраха се много българи от всички щати. Това се превърна в Деня на България в Бразилия. Един път в годината на високите пилони на сградата на Музея на емиграцията в Сао Пауло се веят българският трибагреник, знамето на Европейския съюз и бразилското знаме. Срещат се българи от цяла Бразилия, има българска гастрономия, фолклор, традиции, експозиции. Това е нещо неописуемо. Който е бил веднъж на „Розите“, задължително се връща“, споделя директорът. И допълва, че дори през пандемията не прекъсват традицията, като една година провеждат „Розите на България“ онлайн.
Инициативата дава възможност учениците да покажат какво могат, не само пред своите родители и пред гостите на празника. Многобройната аудитория, дошла да види Музея на емиграция, също се запознава с българския фолклор и какво богатство е съхранил.
Директорът признава, че тази година честването на празника надминава всички очаквания. Залата за театрални спектакли, където всяко дете показва таланта си с песен, в театрална постановка, с изпълнение на музикален инструмент, е препълнена с българи, наши бесарабски сънародници и гости на Музея. Във фоайето могат да се разгледат изложените експозиции на спечелилите и наградени рисунки от конкурса „Свободата на България“, организиран от училището, както и българско фолклорно наследство и арт предмети. Организират се и работилници за сурвачки и мартеници, а учениците сурвакат всеки, който желае. Има и дегустация на българска традиционна кухня.
Тази учебна година в Българското училище в Сао Пауло се обучават 98 деца от всички щати на Бразилия, от Перу, Аржентина и от няколко от други южноамерикански държави. Обучението на учениците е изцяло присъствено в събота. За живеещите извън страната е онлайн, като от понеделник до петък има отворена онлайн връзка от 16 до 21 часа за уроци по групи и за консултации.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg