Две са държавните училища в чужбина – в Прага и в Братислава, а българските неделни училища са 389 в 43 държави. Малко над 38 000 деца и ученици се обучават в тях. Това посочва Наталия Михалевска – директор на дирекция „Образование на българите зад граница и училищна мрежа“, в подготвено от МОН интервю. В него тя дава подробности за двете нови програми – „България – образователни маршрути“ и „Неразказаните истории на българите“.
„Общата цел и на двете нови програми, разбира се, е да направят чрез познанието и емоционалното преживяване връзката с Родината по-осмислена, по-трайна и по-ценна за всеки от участниците“, заявява тя.
Програмата „Неразказаните истории на българите“ е в подкрепа на общностите ни зад граница в контекста на кирило-методиевската историческа линия на многовековното усилие на българите за образование, ценностно сплотяване, отваряне и развитие на българистиката. В нея могат да се включат децата и учениците от школàта зад граница. Най-малките могат да направят проучване на родовите си корени, да изготвят родословното си дърво, да участват в открити уроци, а по-големите ученици – да организират виртуални екскурзоводски турове, да подготвят писмени есета, презентации, блогове, видеофилми. В Програмата могат да участват и чуждестранни студенти българисти, като представителите на академичните среди могат да провеждат публични лекции с местната научна общност и културни дейци. „Очакван от нас резултат е осъществяването на по-тясна връзка между училищата ни в чужбина и преподавателите по български език в чуждестранни университети заедно с техните студенти българисти – чрез знание за България, организиране на подходящи форуми, срещи с ученици, родители и местната общност“, посочва Михалевска.
В Програмата е заложено изработване на специален знак „Неразказаните истории на българите“ и осигуряване на награди за отличени продукти от изследователската дейност с доказан принос за националната съкровищница на знанието за България в архивите. Успели наши сънародници ще стават „посланици“ на инициативата, като участват в реализацията на дейностите за определен район или страна чрез развиване и представяне на своя изследователска и проучвателна работа, осъществяване на връзка, споделяне на опит, консултиране и подкрепа.
Националната програма „България – образователни маршрути“ има за цел да се даде възможност и да се създадат условия на учениците от всички български училища в страната и в чужбина да придобият знания от различни области чрез преживяване извън училището, в реална среда и пътувайки из България. Тя ще замени Националната програма „Отново заедно“, по която се организираха безплатни образователни екскурзии за ученици и техните учители.
„Ключово е съчетанието „образователни маршрути“ – не просто екскурзия, а организиран отдих, проведен урок по определен учебен предмет извън училище. Всяко училище ще има възможност да направи свой туристически „пъзел“ от различни интегрирани познания, съобразен със спецификата на учениците, интересите им, познавателните цели и възможностите“, казва директорът на дирекция „Образование на българите зад граница и училищна мрежа“. По втория модул на Програмата „Културните и научни институции като образователна среда“ са осигурени средства за т.нар. „изнесени“ уроци извън сградите на училищата до един ден в музеи, галерии, библиотеки, обсерватории, научни институти, театри, концертни зали и др.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg