Неделно училище „Св. Иван Рилски“ в Кеймбридж съхранява и предава българския език, история и култура
С открит урок по родолюбие на тема „145 години България“ в Българското неделно училище „Св. Иван Рилски“ в Кеймбридж отбелязват Националния празник 3 март. Урокът се води от дългогодишния преподавател по история и география в училището Радослава Попандреева, която запознава родители и ученици от IV, V, VIII и IX клас със славното минало и героизма на българите.
„Никога не пропускаме да почетем големите имена от българската история. В Деня на народните будители обсъждахме какво означава да си будител и с кои имена свързваме това звание, какво са направили за България и за нас, за да ги почитаме. За поредна година отбелязахме и патронния празник на неделното ни училище – 19 октомври, на който се почита светецът закрилник и покровител на българския народ Иван Рилски. След направено проучване децата споделиха наученото, изработвайки тематични проекти – разказва за „Аз-буки“ Нина Борисова, директор на Българското културно и образователно дружество „Св. Иван Рилски“ и създател на неделното школо в Кеймбридж. – Не бяха подминати и две важни годишнини – 175 години от рождението на поета революционер Христо Ботев и 150 години от смъртта на Апостола на свободата Васил Левски. За всеки бе отделен специален час, в който да се върнем обратно във времето и да си спомним за живота и делото на тези големи българи. Децата вложиха творчество и издадоха свои собствени вестничета за Христо Ботев и изработиха лапбук за Левски.“
БНУ „Св. Иван Рилски“ в Кеймбридж отваря врати за пръв път през 2014 г. Заниманията започват с 11 деца в сборна група, а в момента школото има два филиала – в Питърборо и Сполдинг.
В тях по български език и литература, история и география на България се обучават 125 ученици от I до IX клас. Функционират и групи за 3 – 4- и 5 – 6-годишни деца. Училището е член на Асоциацията на българските училища в чужбина от 2016 г. Вписано е в Списъка на българските неделни училища в чужбина, подпомагани по ПМС 90/2018 г. за учебната 2022/2023 г. От тази учебна година то е и изпитен център към Департамента за езиково обучение на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. След успешно полагане на изпит учениците получават сертификат с безсрочна валидност и международно признание. Тестът е изцяло съобразен с изискванията на Общата европейска езикова рамка, чийто автор е най-престижната европейска езикова организация – Асоциацията на европейските езикови тестови центрове.
„В навечерието на юбилейната си, десета година Българското неделно училище „Св. Иван Рилски“ продължава да се развива и да привлича ученици с висококачествената образователна услуга и прекрасните инициативи, които организира и предлага за общността ни в Кеймбридж, Великобритания. Утвърдило се през годините като обединителен център за съхранение на родното, почит към традициите и културата, все повече родители изпитват потребност децата им да се докоснат до българските корени“, споделя и училищният ръководител на БНУ „Св. Иван Рилски“ Дими Джумакова. И добавя, че от есента на 2022 г. школото сформира и две групи за обучение на български като чужд за деца и възрастни. „Има немалко деца от смесени бракове, чиито родители, които не владеят български, проявяват интерес към нашия език и имат желание да го изучават“, обяснява решението Джумакова.
Традиция е неделното школо да организира тържества и работилници по случай големите български празници – Деня на будителите, Рождество Христово, 3 март. „Това са моменти, в които общността се събира, за да почете и предаде на децата обичаите и обредите, характерни за нашата култура. Всеки празник е свързан с много подготовка, но и с положителни емоции, които всеки споделя с останалите и накрая отнася частичка от България със себе си. Работилниците в нашето училище са интересен и приятен начин за съхранение и предаване на националната идентичност. По време на това практическо
запознаване на децата с обичая им предоставяме възможност да упражняват езика сред по-голям кръг хора, а и да се докоснат до магията на българските традиции“, разказва Борисова. Отбелязва, че в училището децата научават, че Рождество Христово не е просто Дядо Коледа и подаръците, а има много по-дълбок смисъл във всеки обред, който се извършва. От подредбата на нечетния брой ястия на масата и прекадяването ѝ до причината защо накрая не се раздига.
„А какво е празникът без коледарите или Нова година без сурвакарите, каква е тяхната роля за обществото? Децата усетиха целия ритуал и се превъплътиха в традиционно българско семейство, празнуващо Бъдни вечер. Кукерите, подобно на коледарите и сурвакарите, са много любопитен образ от нашата култура и традиция. Всяка година споделяме обичая Сурва и не пропускаме да се позабавляваме с изработката на собственоръчно направени маски, с които да прогоним злите сили и да събудим природата за живот“, допълва Джумакова.
И още – от миналия септември филиалът на БНУ „Св. Иван Рилски“ в Питърборо предлага на учениците безплатен кръжок по родолюбие след часовете с ръководител Таня Станкева. В него децата опознават българските традиции, култура, литература, изкуство и история чрез песни, танци, приложни занимания и дискусии. Пътуват виртуално през родни забележител-
ности, научават за интересни личности, четат книжки и овладяват основни стъпки на народните танци, за да научат повече за родината.
Друга традиция за училищната общност е да се обединява около благотворителни каузи. Тази година избират това да е инициативата „Българската Коледа“. На коледните тържества в Кеймбридж, Питърборо и Сполдинг са поставени кутии за събиране на средства, които след това са преведени по сметката на инициативата. „Надяваме се да сме успели да подпомогнем сбъдването на нечия мечта“, казва в заключение Нина Борисова.
Мнения на родители
„Българското неделно училище „Свети Иван Рилски“ – Кеймбридж, даде и продължава да дава възможност на сина ни, че дори на нас самите, да запазим българския дух, история и реч, макар да живеем далеч от Родината. То поддържа огнището на българските традиции, бит и нрави, стремейки се да не допусне едно цяло поколение да бъде откъснато от корените си. Всичко това би било невъзможно без хората, които влагат сърце и душа да запазят частица от България у нашите деца, а това са нашите учители, нашите будители, на които казвам: БЛАГОДАРЯ!“
Боряна Плочина
„Връзката на детето ми с родния език и родния край се осъществява с помощта на българското училище „Св. Иван Рилски“. Училището го учи на всички онези ценности, които в моята родина се възпитават – патриотизъм и родолюбие. Всяка събота ни дава частица от Родината.“
Яна Лумсден
„Ролята на българския учител в чужбина е отговорна и далеч по-трудна от работата на учителя в Родината. Той отваря на децата в чужбина прозорец не към света, а към България. Истински възрожденци са учителите в БНУ „Св. Иван Рилски“ в Кеймбридж!“
Мария Шишкова
„Специални благодарности за топлото отношение към децата, грижата и всеотдайността, проявени от всички учители през годините. Децата ми посещават училището от тригодишни. Благодарение на пламъчето, запалено от съвременните будители, които работят в училището, се чувстват българи.“
Мая Йотова
„Българското училище „Иван Рилски“ в Кеймбридж
е невероятно приключение за моята дъщеря. Наистина се чувствам много благодарен, че този екип полага толкова много усилия и толкова много добро-
волчески труд само и единствено да продължат българските традиции у българските дечица, които живеят извън България. Нашето семейство е само наполовина българско.
Живея от много години в Китай, в САЩ и сега в Англия и никога досега не съм намирал българска културна организация на такова високо ниво! От сърце съм благодарен за отдадеността, позитивната енергия, изключителната организация на целия екип. Искрено препоръчвам това училище на всеки заинтересуван.“
Норберт Насков
„Българското училище „Св. Иван Рилски“ е с прек-
расни учители, които ни посрещат всяка събота с усмивка и богата образователна програма. Като новодошли от Кеймбридж (Масачузетс, САЩ), бях много щастлива да намеря училището и да знам, че децата ми ще продължат българското си образование. Важно беше за мен също те да направят приятелства и да са сред други българчета, тъй като чрез социалното отношение и игрите децата се учат най-добре. Още когато дойдохме, цялото българско общество от родители и учители, още от първия ден, бяха много мили и топли. За мен училище „Св. Иван Рилски“ е късче от България за моето семейство. Пътуваме всяка събота повече от час, за да могат децата ми да се учат на български език и литература, история и география, да се запознават с традициите и празниците на държавата ни. Съботите ни са винаги изпълнени с много образователна дейност, а българските празници, които учителите организират, са пълни с емоция и красиви преживявания.“
Велислава Хилман
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg