Гимназистите участват в лингвистичен курс по български език
Стела МАРИНОВА
Ученици от IX до XII клас и преподаватели от Тараклия и Гагаузия, Молдова, са на лингвистична практика по български език в Русенския университет „Ангел Кънчев“, споделя пред „Аз-буки“ д-р Мария Делибалтова, командирована от българското просветно министерство в столицата на Гагаузката автономия – Комрат.
„Курсовете са организирани безплатно от Министерството на образованието и науката и Университета. България дава възможност на бесарабските българи от Молдова да посещават лингвистични практики в РУ „Ангел Кънчев“, във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ и в Югозападния университет „Неофит Рилски“, но само в Русе те са насочени към ученици. Преди две години се включват 30 деца и 10 учители, докато тази година групата е увеличена и станаха 50 деца и петима учители“, казва д-р Делибалтова.
В лингвистичната практика могат да участват деца от молдовски училища, в които български език се изучава като роден. Тези образователни институции са общо 20 на брой – 10 в Тараклийския район и 10 в Гагаузия. Учениците, които получават шанса да дойдат на курс у нас, са основно спечелили олимпиади и такива, които са заинтересувани от изучаването на българския език.
„Практиката е от голяма полза. В Молдова се говори руски, а децата изучават български 4 часа седмично. Тук чуват българска реч навсякъде около тях, в такава среда се научава най-добре езикът. Имат възможност да усвоят и книжовните норми“, споделя д-р Делибалтова.
Учениците гостуват в Русе от 22 до 31 октомври. По време на престоя си те имат не само часове по български език и литература, но и по информационни технологии. Запознават се с Университета, с катедрите, с аграрните специалности.
„Това е уникална възможност децата да дойдат, да видят и да бъдат още по-уверени в избора на своята специалност. Без значение дали ще учат в Русе, или в друго висше
училище в България, хубавото е, че часовете предизвикват интерес. Русенският университет дава възможност да видят и да се влюбят в България. По-голяма част от учениците имат желанието да учат в български университет“, казва д-р Делибалтова. И допълва, че някои след курса избират да следват у нас. Те споделят, че избират Русенския университет, защото са били там, запознали са се с условията и се чувстват добре.
Благодарение на Университета престоят в общежитията и храненето в стола също са безплатни. Участниците в практиката получават и стипендия още на първия ден от престоя си. За децата е по 6 лв. на ден, а за учителите – по 8 лв.
„Децата разчитат на тази стипендия. За Молдова това са много пари. Изразявам благодарност към Министерството на образованието и към Веселина Паунова – главен експерт в Дирекция „Международно сътрудничество“, че има такива програми. Благодаря на администрацията на Русенския университет, че взеха решение децата да спят и да се хранят безплатно“, заявява д-р Делибалтова.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg