Здравеопазването, по-силната икономика, социалната справедливост и работните места също са ключови
за бъдещето на ЕС, сочи проучване на „Евробарометър“
Антоанета
НАЙДЕНОВА
Повече от половината млади хора гледат на изменението на климата като на основно глобално предизвикателство за бъдещето на ЕC. Девет от 10 млади европейци са съгласни, че борбата с изменението на климата може да спомогне за подобряване на собственото им здраве и благосъстояние, като 87% от всички анкетирани също споделят това мнение.
Това сочат данните от проучване на „Евробарометър“ –
„Бъдещето на Европа“, чиято цел е да предостави информация за европейските възгледи и нагласи към Конференцията за бъдещето на Европа, както и за основните предизвикателства, пред които е изправен ЕС. Проучването е направено по поръчка на ЕП и ЕК и е проведено между
16 септември и 17 октомври 2021 г.
в 27-те държави членки на ЕС. Резултатите са на базата на 26 530
преки и онлайн интервюта.
В началото на Европейската година на младежта проучването хвърля светлина върху вижданията на младите европейци за предизвикателствата, пред които е изправен ЕС, наред с ключовата роля, която младите хора играят в Конференцията за бъдещето на Европа.
Проучването на „Евробарометър“ показва, че 91% от хората на възраст 15 – 24 години смятат, че борбата с изменението на климата може да спомогне за подобряване на собственото им здраве и благосъстояние, докато при хората на възраст над 55 години 84% са съгласни с това. Почти всеки втори европеец (49%) гледа на изменението на климата като на основното глобално предизвикателство за бъдещето на ЕС, с огромна подкрепа за екологичните цели на Европейския зелен пакт. 88% от европейците смятат, че е важно да се увеличи делът на енергията от възобновяеми източници и да се постигне по-голяма енергийна ефективност, а 80% са съгласни, че е важно Европа да се превърне в първия неутрален по отношение на климата континент в света до 2050 г.
и да се насърчава растежът на пазара на превозни средства с нулеви и ниски емисии.
Други бъдещи глобални предизвикателства, изтъкнати от анкетираните, включват здравеопазването (34%) и принудителната миграция и разселването (около 30 %).Трите най-често посочени предизвикателства, пред които е изправен самият ЕС, са социалните неравенства (36%), безработицата (32%), следвани от въпросите, свързани с миграцията (31%).
Европейците считат, че зачитането от страна на ЕС на демокрацията, правата на човека и принципите на правовата държава (27%) е основното предимство на ЕС, следвано от неговата икономическа, промишлена и търговска мощ (25%).
Голяма част от европейците са съгласни, че живеят щастливо в ЕС (81%) и в своята страна (89%), както и че са доволни от семейния си живот (89%).
Около 43% от европейците заявяват, че основната полза от участието на по-младото поколение в Конференцията за бъдещето на Европа е поставянето на акцент върху въпроси, които ги интересуват. Други ползи от ключовата им роля в Конференцията са енергията и мотивацията за реформи и промени, които те носят (посочени от 35%), както и ангажиментът им да направят бъдещето на Европа по-добре подготвено за предизвикателствата, пред които е изправено съвременното общество (33%).
Европейците разглеждат изменението на климата и околната среда (44%), здравеопазването (40%), както и по-силната икономика, социалната справедливост и работните места (40%) като ключови въпроси за Конференцията. Налице е ясно очакване, че Конференцията следва да доведе до осезаеми резултати.
90% от европейците са съгласни, че гласът на гражданите в ЕС следва да се има предвид в по-голяма степен при вземането на решения, свързани с бъдещето на Европа. 55% от европейците посочват, че гласуването на европейските избори е един от най-ефективните начини да се гарантира, че гласовете на гражданите се чуват от вземащите решения на равнището на ЕС.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg