Ивана Палева – Х клас,
специално отличие за отборен победител
Национална търговско-банкова гимназия – София
Научен ръководител – Силвия Михайлова
Физиката e трудна за определение наука поради новите открития, които се правят с всеки изминал ден. Въпреки че теориите ни дават много отговори, тe ни карат и да си задаваме нови въпроси: „Какво представляват тъмната енергия и тъмната материя?“, „Какво става в черната дупка?“, „Защо времето има посока?“ и др. Това прави физиката интересна, но и възпира опитите ни да можем да я дефинираме до определение само за това, което е била, но не и това, което ще е в бъдещето.
Има два аспекта във физиката, които биха ни помогнали да определим какво точно представлява тя. През по-голямата част от времето физиците се опитват да определят точно и ясно основните измерими характеристики на процесите и явленията във Вселената, а след това и да открият връзката между тях. Те се изразяват чрез графики, уравнения, диаграми и модели с цел да бъдат лесно разбрани. Всъщност описанието на Вселената с изясняващи материята закони е основа на физиката.
Физиката би могла да се раздели на две части – класическа и съвременна. В началото на XIX век тя се концентрира върху изучаването на механика, светлина, звук и движение на вълните, термодинамика и електромагнетизъм с основни области: астрономия, електромагнетизъм, електроника, механика, термодинамика и други. Съвременната физика изучава атома и атомното ядро. Атомна физика, биофизика, космология, ядрена физика, квантова физика и една област – теория на струните или теория на суперструните, според която всички основни частици са вибрации на едноизмерни струни, на енергия във Вселената.
Едни от най-известните физици са Алберт Айнщайн, Стивън Хокинг, Алесандро Волта и Кюри. Галилео Галилей и неговият принос в развитието на концепцията за хелиоцентризъм, за разлика от господстващия по това време геоцентризъм. Джон Коккрофт, който споделя Нобеловата награда за физика през 1951 година с Ърнест Уолтън – за разделяне на атомното ядро и ролята му в развитието на ядрената енергия. Алесандро Волта – ученият положил основите на електричеството, с което започва нова епоха в историята на човечеството. Архимед, който успява да предвиди понятията за съвременното смятане и анализ чрез прилагане на концепции за безкрайните числа. Има и много други учени, които са имали и продължават да имат важно значение във физиката и всичко, което произтича от нея.
Една от глобалните теми днес са екологията и климатичните промени на Земята и как физиката влияе на климата, атмосферата и водата на планетата ни.
* Заглавията са на редакцията. Есетата се публикуват със съкращения
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg