Ралица ГОСПОДИНОВА
Административният капацитет на държавната администрация през 2021 г. е нараснал с 3,85 пункта, спрямо 2020 г. Това показва проучването на административния капацитет за добро управление на държавната администрация в България с изчисления на нивото на Индекса на административния капацитет (ИАКДА). То се провежда за пета година от проф. д.н. Борислав Борисов с финансовата помощ на Стопанската академия „Димитър А. Ценов“ – Свищов, на Университета за национално и световно стопанство и на Института по публична администрация и обхваща всички групи на централната и териториалната държавна администрация у нас.
„Целта на проучването е перманентна – да се анализират мненията и оценките на отговорни лица от системата на държавната администрация за състоянието на формиращите административния капацитет компоненти и на базата на техните оценки да се изчисли единен за цялата система индикатор, който да дава ясна представа за неговото равнище. Натрупаните данни за предходните години дават възможност да се направят сравнения за нивата на ИАКДА, за динамиката в оценките за състоянието на неговите отделни компоненти, да се открият „тесни места“ в практиката на администрациите и да се откроят добрите примери“, обяснява проф. д.н. Борислав Борисов. Той представи аналитичния доклад от проучването в София в присъствието на проф. Генка Петрова-Ташкова – зам.-министър на образованието и науката, проф. д-р Марияна Божинова – ректор на Свищовската академия, ректора на УНСС проф. д-р Димитър Димитров, проф. д-р Цветана Стоянова – зам.-ректор по институционално и бизнес сътрудничество и студентски политики, УНСС, преподаватели и др.
Изследването е преминало през 4 етапа чрез анкетно проучване капацитета на администрацията на изпълнителната власт, която включва централната и териториалната. Тези две групи включват министерства и администрация на МС; държавни и изпълнителни агенции; държавни комисии; административни структури в изпълнителната власт и Народното събрание; структури по Закона за администрацията; областни и общински администрации; специализирани териториални администрации.
„Увеличението на стойностите на Индекса на административен капацитет за 2021 г. може да се оцени единствено като положителен факт, особено предвид негативните външни въздействия върху дейността на администрациите, породени от пандемията, политическата нестабилност и липсата на законодателен орган през голяма част от годината“, обобщава анализът. ИАКДА е интегрален показател, който показва какъв е напредъкът и респективно изоставането в капацитета на структурите на държавната администрация да предоставя добро управление. Той включва
24 компонента, изследвани са 91 централни и териториални администрации.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg