VIII научна сесия на Ученическия институт на БАН изненада компетентното жури с 59 проекта
59 изследователски проекта на ученици от 18 града на страната се представят пред компетентно научно жури на VIII сесия, организирана от Ученическия институт на БАН. Ученическите разработки са в 5 секции. Тази година преобладават проектите в областта на биомедицината, биоразнообразието, биологията, физикохимията. Запазва се и интересът към хуманитарните и социалните теми, както и към различни проблеми в областта на информатиката, информационните технологии, техническите науки и математиката.
Сред темите на проектите са „Влиянието на изолацията вследствие на мерките против разпространението на COVID-19 върху емоционалното състояние на учениците от гимназиален етап“, „Биоразградима предпазна маска“, „Изследване чистотата на река Благоевградска Бистрица“, „Разкрити тайни на редки растителни видове от българската флора с приложение във фармацията и медицината“, „Микробиом“, „Тежки метали – неподозирани рискове за здравето и околната среда“ и др.
Българските учени вдъхновяват със своя пример и подкрепят креативните и талантливи ученици и техните учители. За това полезно сътрудничество говори заместник-министърът на образованието и науката Мария Гайдарова при откриването на научната сесия.
Създаването на проектите според зам.-министър Гайдарова е изключително постижение, особено при трудностите пред образователната система по време на пандемията и обучение от разстояние в електронна среда.
Тя благодари на учените от БАН и подчерта, че особено ценно е съдействието им, за да се реализират политиките на МОН за развитието на талантите в тези важни за страната ни области.
По думите ѝ срещата на опитните учени с учениците ще помогне за раждането на нови идеи и дава реална подкрепа за развитие на българските таланти.
Зам.-министърът пожела на креативните ученици един ден да получат международно признание, но да работят за България и да се реализират в БАН и в България.
По време на сесията бе отбелязано, че чрез програмата „Образование с наука“ МОН и БАН създават малки учебни изследователски общности, които са гаранция за качествено образование и за научна работа. Програмата си поставя за цел да подобри информираността и достъпа на учениците, учителите и работещите в сферата на образованието до институтите и музеите на БАН. Въвеждането на иновативни практики и методи в обучението е от първостепенна важност и предоставя възможност на българските учени, работещи в Академията, да споделят своя опит и да предизвикат у учениците интерес към науката. В момента тече второто издание на Програмата (2021/2022 година). Дейностите по нея ангажират интереса на ученици в прогимназиален и гимназиален етап. За целта се организират посещения в институтите, лабораториите и музеите на БАН, а по време на ваканциите учениците могат да се включат в тематично организирани школи. „Образование с наука“ създаде и свободно достъпни ресурси за средното образование. Автори са научни екипи, а материалите са особено подходящи за ежедневна работа или като насока за самоподготовка на учениците.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg