В 30 от 445-те виртуални аудитории на Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“ студенти от различни специалности изучават чужди езици, сред които и екзотичните японски и португалски. Въпреки извънредното положение в страната и в света студентите продължават да обогатяват знанията си, като общуват с носители на езика.
Такъв е случаят с Мая Муратова – докторант в Псковския държавен университет. Благодарение на добрите партньорски отношения на Варненския свободен университет с Представителството на „Россъструдничество“ в България, за втора поредна година студентите, изучаващи руски език, работят и с носител на езика. От месец те са в „облака“ с Мая Муратова.
Как тя попада в България. Муратова е финалист в Националния конкурс на Руската федерация „Магистри на руския език“. Състезанието се провежда за втора поредна година с подкрепата на „Россътрудничество“ и дава право на победителите да изберат сами университет в света, в който да проведат двумесечния си стаж. Мая Муратова избира Варненския свободен университет. Пристига у нас в началото на март. След обявяване на извънредното положение решава да не прекратява стажа си, и започва подготовка наравно с останалите преподаватели от ВСУ „Черноризец Храбър“ за преминаване към дигитално обучение.
Първите занятия на Муратова са със студентите, изучаващи руски език, от специалностите „Архитектура“, „Дизайн“ и „Хореография“. С особен интерес преминават участията ѝ в курса по странознание за студентите от „Международни отношения“. Те изучават руски език и научават много факти за историята, географията и културата на Русия. Броят на участниците в онлайн курсовете, в които преподава и Мая Муратова, непрекъснато расте. А в отворените виртуални аудитории се включват и студенти от други специалности. Освен с учебния материал те работят с откъси от филми, правят музикални диктовки и езикови проекти по темите на курса.
Проф. Галина Шамонина – главен секретар на ВСУ „Черноризец Храбър“ и ръководител на Руския център, е впечатлена както от подготовката на стажанта, така и от смелостта и желанието ѝ да остане в сложната ситуация в България и да изпълни докрай ангажиментите си по Проекта.
Във виртуална аудитория работи и преподавателят по японски език Фумико Кобаяши. Освен японските йероглифи тя предава и красотата на културата на Страната на изгряващото слънце на седем групи студенти, преподаватели и служители. Огромен интерес към обучението по японски език имат студентите – бъдещи международници, архитекти, психолози и юристи.
Президентът на Варненския свободен университет доц. д-р Красимир Недялков подписа споразумение с Японската асоциация за международен интеркултурен обмен, което осигурява продължаване на обучението по японски език и в бъдеще.
За първи път през тази учебна година в Университета е създадена и група по португалски език. Тя е факт в резултат на сътрудничеството на ВСУ „Черноризец Храбър“ с посолството на Португалия.
Чуждестранните студенти продължават активно да изучават български език.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg