Kитайската космическа сонда е напуснала повърхността на Луната, за да се върне на Земята, показват кадри, разпространени от държавната телевизия CCTV. Мисията на космическия кораб Chang’e-5 е амбициозен опит на нашата планета да бъдат доставени почвени проби от лунната повърхност. Това се случва за първи път от четири десетилетия. Сондата е напуснала Луната на 3 декември, малко след 17:00 часа българско време.
Китайският апарат Chang’e-5 кацна успешно на естествения спътник на нашата планета на
1 декември, съобщи Китайската национална космическа администрация (CNSA). „След кацането превозното средство под контрол от Земята започна своята работа на повърхността на Луната, която продължи два дни“, информира CNSA.
Chang’e-5 бе изстрелян до Луната на 23 ноември 2020 г.
от космодрума Wenchang. Целта на мисията е да събере лунна почва от района близо до връх Рюмкер от видимата страна на Луната и да я достави на Земята. За целта апаратът трябваше да пробие повърхността на небесното тяло на дълбочина два метра. Общо апаратът трябваше да събере до 2 кг пръст. Чрез изследване на пробите учените искат да научат повече за структурата на естествения спътник на нашата планета и за геоложките процеси, които се случват на него.
На 28 ноември Chang’e-5 навлезе в лунната орбита.
В същото време, орбиталният модул остана да се върти около Луната. След като лунният модул събра почвата, той трябваше да опакова пробите в херметична капсула и след това да се върне в орбита. След скачване и двата модула отлетяха обратно към Земята и се очаква да пристигнат на 11 декември.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg