В България ще бъде разположена първата на Балканите високопроизводителна изчислителна машина – част
от Европейската мрежа EuroHPC
Благодарение на успеха на Европа в областта на високопроизводителните изчислителни технологии от следващо поколение изчисленията със суперкомпютри ще играят ключова роля за възстановяването в държавите на континента. Те бяха определени за стратегически инвестиционен приоритет и ще оказват подкрепа за цифровата стратегия в нейната цялост – от анализа на големите информационни масиви и изкуствения интелект до технологиите в областта на изчисленията в облак и киберсигурността. Освен това в друга приета от ЕК препоръка Комисията призовава държавите членки да ускорят внедряването на мрежи със свръхбърза свързаност и да разработят съвместен подход за разгръщането на мрежите от пето поколение (5G).
„Високопроизводителните изчислителни технологии представляват цифров капацитет от основна важност за Европа. Както вече видяхме в борбата с коронавирусната пандемия, суперкомпютрите вече оказват помощ при търсенето на терапии, определянето и прогнозирането на разпространението на инфекцията или като подпомагат процеса на вземане на решения във връзка с противоепидемичните мерки – коментира изпълнителният зам.-председател на ЕК с ресор „Европа, подготвена за цифровата ера“ Маргрете Вестегер. – Данните, в комбинация с изкуствения интелект и суперкомпютрите, също представляват ресурс от основно значение за откриване на различните характеристики на екосистемите, като ни помагат в усилията за смекчаване на промените в климата, както и за изготвяне на решения за избягване на бедствията и за борба с изменението на климата. С предложението, което представяме сега,
ще се насърчава увеличаването на инвестициите в инфраструктура за изчисления със суперкомпютри
с оглед на нейния огромен потенциал за подобряване качеството на живот, повишаване конкурентоспособността на промишлеността и осигуряване на напредък в областта на науката.“
Комисарят по въпросите на вътрешния пазар Тиери Бретон добави: „Заедно с данните и свързаността изчисленията със суперкомпютри заемат централно място в нашия цифров суверенитет, който обхваща предизвикателствата от промишлен, технологичен и научен характер. За нас приоритет е оставането в международната надпревара в областта на технологиите, а Европа има както ноу-хау, така и политическа воля, за да играе водеща роля. Нашата цел е да постигнем бързо следващия стандарт в областта на компютърните изчисления – работа с компютри с производителност от порядъка на екзафлопс, но също така преди всичко да интегрираме квантовите ускорители с цел разработване на хибридни машини и за да може Европа да се позиционира на много ранен етап по отношение на тази революционна технология.“
Целта на регламента на ЕК е да се актуализира предишният, с който през октомври 2018 г. е създадено съвместното предприятие EuroHPC. Това ще даде възможност на Европа да запази водещата си роля в технологичната надпревара към следващата граница на изчисленията със суперкомпютри, а именно:
– суперкомпютрите с производителност от порядъка на екзафлопс, които ще изпълняват над един милиард милиарда (1018) операции в секунда;
– квантовите компютри и хибридните компютри, съчетаващи елементи от квантовите и класическите компютърни изчисления, като те ще могат да извършват операции, които понастоящем не е в състояние да извърши нито един суперкомпютър.
Съвместното предприятие EuroHPC ще направи достъпни наличните европейски ресурси за извършване на изчисления със суперкомпютри и използване на квантови изчислителни технологии за всички потребители в Европа, включително за публичния сектор и промишлените потребители. И по-специално за малките и средните предприятия (МСП) независимо къде се намират.
В момента се водят преговори за новия бюджет, а за него ще бъде осигурена подкрепа в рамките на програмите „Хоризонт Европа“, „Цифрова Европа“ и „Механизъм за свързване на Европа“.
Изчисленията със суперкомпютри в действие Инфраструктурата за изчисления със суперкомпютри ще може да се използва в над 800 европейски приложения в областта на науката, промишлеността и публичния сектор.
Суперкомпютрите вече оказват помощ в сектора на здравеопазването, включително в борбата с коронавирусната пандемия, при търсенето на терапии, моделирането и прогнозирането на разпространението на инфекцията и като подпомагат процеса на вземане на решения във връзка с противоепидемичните мерки. През юни финансираният от ЕС консорциум Exscalate4CoV обяви, че вече регистриран генеричен лекарствен продукт, използван за лечение на остеопороза („Ралоксифен“), би могъл да се окаже ефикасно лекарство за пациенти с COVID-19, при които симптомите са леко изразени. Понастоящем това лекарство е готово за клинични изпитвания и в рамките на проекта продължава да се работи върху други обещаващи молекули.
Суперкомпютрите също така ще помагат на европейските учени да разберат по-добре механиз-
мите на човешкия метаболизъм или на имунната система и ще доведат до значителен напредък в области като геномика, създаване и изпитване на нови лекарства, като ще оказват помощ при борбата с основни заболявания, включително рак и вирусни инфекции.
Инфраструктурата за изчисления със суперкомпютри ще спомогне също така за осъществяването на инициативата на ЕС „Дестинация Земя“, като позволи да се постигне значително подобрение при изготвянето на прогнози за времето, градското и селското планиране, управлението на отпадъците и водите и моделирането в областта на океанографията, морската среда и криосферата. Това ще подкрепя екологичния преход в съответствие с целите на Европейския зелен пакт и ще спомага за по-доб-
рата подготвеност и управление в случаи на значително влошаване състоянието на околната среда и екологични катастрофи.
ЕК предлага новият регламент за Съвместното предприятие за европейски високопроизводителни изчислителни технологии (Съвместното предприятие EuroHPC) да бъде приет от Съвета на Европейския съюз. Подготовката за продължаване дейностите на Съвместното предприятие за периода от 2021 г. нататък вече е в ход – например направен е подбор на 20 проекта за разработ-
ване на иновативни приложения и услуги в областта на високопроизводителните изчислителни технологии.
Съвместното предприятие EuroHPC е създадено през 2018 г., за да може ЕС да се превърне в световен лидер в областта на изчисленията със суперкомпютри чрез обединяване ресурсите на ЕС, на участващите държави (32 до момента) и на частни партньори.
Оттогава съвместното предприятие EuroHPC успя значително да увеличи инвестициите във високопроизводителни изчислителни технологии на европейско равнище. Само за периода 2019 – 2020 г. публичните инвестиции на Съвместното предприятие ще достигнат около 1,1 млрд. евро, което представлява нетно увеличение от почти 250 милиона евро годишно.
С това финансиране до началото на 2021 г. съвместното предприятие EuroHPC ще въведе в експлоатация три системи с близка до екзафлопс производителност, които ще се наредят сред първите пет суперкомпютъра в света, както и пет системи с производителност от порядъка на петафлопс, които ще бъдат сред първите 50 такива системи в света. С тези нови машини наличният на европейско равнище капацитет за изчисления със суперкомпютри ще се увеличи осемкратно.
Съвместното предприятие EuroHPC подкрепя също така създаването на 33 национални специализирани експертни центъра, които ще действат на местно равнище за улесняване на достъпа в Европа до изчисления със суперкомпютри в различни промишлени сектори и в крайна сметка, увеличава европейските знания и експертен опит в областта на тези технологии.
България е една от осемте държави в Европа, в които ще заработи европейски суперкомпютър на световно равнище. Суперкомпютърът ще е един от 5-те petascale суперкомпютъра, имащи за цел да надградят изчислителната мощ на Европа. Със старта на приложението на модерното устройство страната ни ще се утвърди като дигитален хъб в региона.
Символична първа копка в началото на юли т.г. даде старт на изграждането на сградата, в която ще се помещава българският суперкомпютър в „София Тех Парк“. Той ще бъде част от Европейската мрежа EuroHPC от 8 центъра за свръхбързи изчисления на територията на ЕС и трябва да заработи до края на февруари 2021 г.
Стойността на проекта е около 18 млн. евро, а държавното финансиране, включително прогнозните оперативни разходи за първите 5 години на експлоатацията, е в размер на 12 млн. евро.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg