Ключовата технология на бъдещето намира все повече приложения днес и променя живота ни с неподозирана скорост
Изкуственият интелект може да бъде определен като възможността машина да демонстрира способности, присъщи за хората – да разсъждава, да се учи,
да планира или да твори. Системите с изкуствен интелект са способни да адаптират поведението си до известна степен, като анализират резултатите от предишни действия и работят автономно. В своята реч за състоянието на ЕС пред евродепутатите председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен обяви, че укрепването на цифровия суверенитет на Европа е един от най-важ-
ните приоритети. Според нея, за да поеме Европа водеща роля в областта на цифровите технологии, трябва да се съсредоточим върху три области — данните, технологиите, и по-специално изкуствения интелект, и инфраструктурата.
Независимо от това дали става дума за прецизно земеделие, за по-точна диагноза в медицината или за безопасно автономно шофиране, изкуственият интелект ще открие пред нас нови светове. Светът, в който живеем понастоящем, обаче също се нуждае от правила. Искаме набор от правила, в които хората заемат централно място. Алгоритмите не трябва да са черна кутия и трябва да има ясни правила в случай на възникване на проблем. „Европейската комисия ще предложи закон за тази цел през 2021 г.“, заяви председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен.
Това включва контрол и върху личните ни данни. Защото всеки път, когато приложение или уебсайт поискат от нас да създадем нова цифрова самоличност или да влезем лесно в системата през голяма платформа, нямаме представа какво реално се случва с нашите данни. Затова ЕК скоро ще предложи сигурна европейска електронна самоличност. Такава, в която имаме доверие и която всеки гражданин може да използва навсякъде в Европа за различни действия – да плати данъците си, да наеме велосипед и т.н. Технология, при която можем сами да контролираме кои данни се използват и как се използват те.
Говорим за изкуствен интелект, когато технически системи наблюдават околната си среда, получават данни, които са подготвени от другиго или които набират сами, преработват ги и извършват действия, свързани с постигането на конкретна цел.
Защо е важен изкуственият интелект? Някои технологии с изкуствен интелект съществуват от над 50 години, но в последните години бяха постигнати истински пробиви благодарение на увеличената процесорна мощ, набирането на огромни масиви от данни и разработването на нови алгоритми.
Прогнозите са, че изкуственият интелект ще доведе до големи промени, дори цялостна дигитална трансформация на обществото. Затова той се превръща в приоритет за ЕС.
Има много видове изкуствен интелект. Това е софтуерът – виртуални асистенти, софтуер за разпознаване на изображения, онлайн търсачки, системи за разпознаване на реч и лица. Той може да бъде и с физическа форма – роботи, автономни коли, дронове.
Изкуственият интелект вече е в основата на много приложения, които използваме непрекъснато. Той се използва широко за предоставянето на персонализирани предложения за покупка въз основа на нещата, които сме търсели или закупували в миналото.
В търговията изкуственият интелект има важно значение, защото помага за оптимизирането на продукти и на доставката им, за планирането на нужните наличности и за други неща.
Онлайн търсачките набират и обработват големи обеми от данни, за да предоставят все по-прецизни и индивидуализирани резултати от търсенията.
Смартфоните предлагат виртуални асистенти, които отговарят на въпроси, правят препоръки и организират всекидневни рутинни дейности.
Софтуерът за устни и писмени езикови преводи също разчита на изкуствен интелект за извършването и подобряването на процеса. Подобни технологии се използват и за автоматичното изработване на субтитри за филми.
Умни термостати анализират нашето поведение, за да спестяват енергия, а градските архитекти разчитат на изкуствен интелект, за да подобрят мобилността и да намалят задръстванията чрез регулиране на трафика.
Изкуственият интелект би могъл да подобри безопасността, скоростта и ефективността на железопътния транспорт и да направи възможно автономното управление на влаковете.
Въпреки че автономните автомобили все още не са навсякъде по улиците, днешните коли използват много функционалности с изкуствен интелект, сред които е навигацията. ЕС например е помогнал за финансирането на VI-DAS – автоматични сензори, които идентифицират потенциално опасни ситуации.
Използваме го и срещу COVID-19. На летищата и други места се използват термални камери, които засичат хората с повишена температура. В медицината технологиите помагат за идентифициране на инфекция при сканиране на белите дробове. Изкуственият интелект помага и за проследяване скоростта на разпространението на болестта.
Учените работят за използването на възможностите на изкуствения интелект за анализ на големи обеми от данни и откриването на модели, проправящи пътя към подобряване на диагностиката. Например вече има програма, която отговаря на спешни повиквания за помощ и цели да разпознава симптоми на сърдечно заболяване по-бързо от оператор. Друг пример е съфинансираният от ЕС проект KConnect, който дава на хората възможност да търсят подходяща медицинска информация на много езици.
Някои приложения се опитват да идентифицират фалшиви новини и дезинформация чрез анализ на данни от социалните мрежи, търсене на думи със сензационен или стряскащ ефект и оценка на авторитета на онлайн източници.
Технологиите с изкуствен интелект обещават да преобразят повечето аспекти на живота и на икономическата дейност.
Новите технологии и роботите могат да върнат предприятията в Европа. Някои от потенциалните приложения са навременно предвиждане на нуждите от поддръжка и оптимизиране на веригите за доставка. Проектът SatisFactory, който е съфинансиран от ЕС, използва системи за сътрудничество и добавена реалност, за да повиши удовлетворението от работата в малки предприятия.
Изкуственият интелект ще има важна роля за изграждането на устойчива система на производство на храни в Европа – технологиите помагат за понижаване на нуждата от пестициди, изкуствени торове и напояване, повишават добива и ограничават ефекта върху околната среда. Например роботите биха могли да премахват плевелите и да намалят нуждата от хербициди. Много ферми в ЕС вече използват технологии за следене на движението, температурата и храненето на животните. Чрез анализ на данни и разпознаване на модели технологиите с изкуствен интелект могат да предупредят навреме за опасността от природни бедствия и да дадат време за подготовка и намаляване на щетите.
Според проучване на „Евробарометър“ 88% от европейците смятат, че технологиите с изкуствен интелект изискват внимателно управление. В същото време 61% гледат положително на изкуствения интелект и роботите.
През юли 2020 г. Европейската комисия предложи единен подход към развитието на технологиите с изкуствен интелект, основан на три елемента – подкрепа за иновациите и насърчаване въвеждането на новите технологии; подготовка за произтичащите социално-икономически промени; осигуряване на етическа и правна рамка.
Европейският парламент реши през юни 2020 г. да сформира специална комисия за изкуствения интелект за проучване на въздействието и предизвикателствата, както и за изготвяне на предложение за пътна рамка в тази област.
По-рано тази година ЕП призовава за силен набор от права за защита на потребителите в контекста на изкуствения интелект и автоматизираното вземане на решения. Посочени бяха няколко предизвикателства, произтичащи от бързото развитие на изкуствения интелект и автоматизираните технологии за вземане на решения, със специален акцент върху защитата на потребителите.
Потенциалът на автоматизираното вземане на решения за предоставянето на иновативни и подобрени услуги на потребителите, включително нови цифрови услуги като виртуални асистенти и чатботи, е безграничен. Същевременно, когато потребителите взаимодействат със система с автоматизирано вземане на решения, те „следва да бъдат подходящо информирани за начина, по който функционира системата, начина за достигане до човек с правомощия за вземане на решения, както и за начина, по който решенията на системата могат да бъдат проверявани и коригирани.
Тези системи трябва да използват само висококачествени набори от данни и „разбираеми и безпристрастни алгоритми“. Трябва да бъдат създадени механизми за преглед за отстраняване на евентуални грешки в автоматизираните решения. Трябва също така да бъде възможно потребителите да търсят по съдебен ред обезщетение за окончателни и постоянни автоматизирани решения.
Парламентът призовава за схема за оценка на риска на изкуствения интелект и автоматизираното вземане на решения и за общ подход на ЕС, който да допринесе за гарантирането на ползите от тези процеси и смекчаването на рисковете в целия ЕС. Според евродепутатите трябва да се приспособят правилата за безопасност и правна отговорност към новите технологии.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg