В Общинския детски комплекс – Ихтиман, непрекъснато търсят поле за изява на своите 450 възпитаници
Летните занимания на възпитаниците от Центъра за подкрепа на личност-
ното развитие – Общински детски комплекс, Ихтиман, се увенчаха с няколко вътрешни и две градски изложби. Едната изложба „Град Ихтиман – история и памет“ е подредена в Историческия музей като част от официалната празнична програма на Община Ихтиман за празника на града 15 август. Другата – „Образът на света Богородица и на всебългарския небесен покровител свети Йоан Рилски Чудотворец в творчеството на децата“, е представена в параклиса „Св. Йоан Рилски“ към църквата „Успение на Пресв. Богородица“ на храмовия празник 15 август.
Добрите новини не спират дотук. „Имаме и спечелен проект за 20 000 лв. по НП „Предоставяне на съвременни условия за работа на децата и учениците в центровете за подкрепа за личностно развитие“ на МОН за оборудване на кабинет по изобразително изкуство по най-съвременните изисквания. Парите ще се използват за закупуване на художествени материали, оборудване и технически средства за обновяване на кабинета към школата по изобразително изкуство. Вече сме поръчали и таблети, за да бъдем в крак с новите технологии“, разказва пред „Аз-буки“ директорът на ЦПЛР – ОДК, Ихтиман, Валентина Петрова.
Другата гордост за ОДК – Ихтиман, е, че главният учител д-р Елена Серева – ръководител на школата по изобразително изкуство, получи наградата на МОН от Седмия международен конкурс на СБУ. Тя беше връчена от министъра на образованието и науката Красимир Вълчев по време на националния семинар „Извънкласните и извънучилищните дейности (занимания по интереси) за устойчиво качествено обучение, възпитание, развитие и социализация на децата и учениците – 2020“, който тази година е посветен на „Екологичното образование и възпитание в образователните институции за формиране на гражданска отговорност и социална ангажираност у децата и учениците“. Семинарът и конкурсът се организират всяка година от Синдиката на българските учители в СОК „Камчия“ под патронажа на МОН.
Д-р Серева участва със своята конкурсна работа „Екологични теми в творчеството на децата и учениците от извънучилищната школа по изобразително изкуство“, в която описва добрите практики от дейността на ОДК – Ихтиман. „Представих това, което правим, за да подпомогнем екологичното образование на децата. Част от дейностите ни включват участие с детски рисунки в проекта на града „Ихтиман – цветен и красив“, ползване на естествени материали в изобразителното и приложното изкуство, както и избора на темите, по които работим през годината – обяснява Елена Серева. – Правихме и картички, към които бяха прикрепени семенца, предоставени ни от Клуба на пенсионера.
„Много се радвам за Елена! Тя е толкова активна и децата много я обичат, така че наградата е зас-
лужена – коментира директорът Петрова. – Всичките ни учители са такива – работят със сърце и са родени за професията си. Изключително инициативни са, искат да се докажат, и има много голяма конкуренция между школите, което е от полза за децата.“
Педагозите в ОДК – Ихтиман, са общо четирима. Освен д-р Серева и нейната школа по изобразително изкуство има и школа по приложни изкуства, която се ръководи от Вера Димова. Цветанка Александрова е начело на школата по английски език, а Георги Караджов – на тази по футбол.
Общо 450 деца са обхванати в различните дейности на ОДК – Ихтиман. „При нас са всички малчугани от детски градини и подготвителните групи в училищата – казва Валентина Петрова. – Много деца се включиха в летните занимания, като някои от тях участваха във всичките ни дейности: през юни – по приложни изкуства, през юли – по английски и футбол, а през август – по изобразително изкус-
тво. Родителите и бабите също са много доволни, че има с какво да се забавляват децата през лятото.“
През юни Вера Димова ги учи как да смесват акрилни бои и да работят върху платно, фазер и т.н. Участват и в конкурса на израелския град Бат „България през моите очи“, чиято цел е съхранението на културното наследство на двете приятелски страни.
В школата по английски език се преподава предимно на децата от предучилищните групи в детските градини и училищата, което е много добра подготовка за първи клас. Отзивите от родителите са положителни. Много деца от 7 до 18 г., разделени в групи по възраст, се занимават с футбол и имат спечелени внушителен брой медали и купи.
ОДК – Ихтиман, не среща трудности с дистанционното обучение, но се занимавали с децата само в събота и неделя, за да не ги натоварват допълнително и да не им пречат да учат по другите предмети. „Учителите им задаваха различни теми, по които да работят, след което те ни пращаха снимки на направеното и учителките го качваха на страницата ни във „Фейсбук. Така и родителите виждаха какво са направили децата“, споделя опита Петрова. Според нея проблемът е, че сега няма достатъчно конкурси, в които да участват децата.
Включват се във всички обявени – „Бургас и морето“, кюстендилския „Пролет върху листа“, „За хляба наш“ на ОДК – Кърджали, откъдето имат грамоти и призови места. Печелят първо място в конкурса „Водата е за всички“ и получават не само парична награда, с която закупуват боички и пана за рисуване, но и творбите на децата красят календара на „Напоителни системи“. „Непрекъснато търсим възможности за участие и изява“, твърди директорът на ОДК.
Затова възпитаниците на школата по изобразително изкуство ще се включат в обявения Международен конкурс за детска рисунка на тема „С очите си видях бедата“ 2020. Те ще трябва да подготвят своите картини и да ги представят в ОДК до 25 септември. В миналогодишния конкурс победител в областния етап е 11-годишната Диана Рафаилова.
Конкурсът за детска рисунка
„С очите си видях бедата“ се провежда за първи път през 2002 г.
по инициатива на Държавна агенция „Гражданска защита“, а от 2006 г. става международен. Той е традиционна превантивна инициатива на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ при Министерството на вътрешните работи в партньорство с Министерството на образованието и науката, Националния дворец на децата и е под егидата на Секретариата на откритото частично споразумение за големите бедствия (EUR – OPA) към Съвета на Европа.
ЦПЛР – ОДК е част от системата на образованието на Oбщина Ихтиман. Създаден е през 1995 г. и е продължител на добрите традиции на Пионерския дом и на Центъра за работа с деца. Вратите му са отворени за всички деца и ученици от
5 до 18 години, желаещи да развиват своите заложби, умения и талант.
„Работим отблизо с родителите, особено с тези, които имат деца със специални образователни потребности, защото те искат допълнителни занимания за тях – арттерапията им се отразява много добре. Има доста и по детските градини, и по училищата, посещават и нашия център. Около 15 са децата със СОП и с нетърпение очакват часовете по изкуство“, твърди Валентина Петрова.
Новата учебна година в ОДК – Ихтиман, започва от 1 октомври. Тази година откриването ще бъде на двора, където ще бъде подредена изложба с творби, създадени от децата.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg