Всяка година по дългогодишна традиция преподаватели и абитуриенти излизат в планината.
В неформална обстановка учителите и младите хора споделят неизказани през годините неща. Тази година традицията ще се спази. Е, със сигурност няма да е преди началото на лятото, но тогава ще има и повод за други радости – кой е станал студент, какво е избрал да учи.
Героите на този необикновен абитуриентски бал са учители, ученици и родители от СУ „Христо Ботев“ в с. Чепинци, Смолянско. За тях сме имали и други поводи да разказваме. Миналата година абитуриентите избраха в голямата си част да се явят на държавен зрелостен изпит по биология и средният им успех ги класира на трето място в страната. Дължат го до голяма степен на учителката по биология Даниела Куцева. Но директорът Манчо Трампов е категоричен – всички колеги от началната до гимназиалната степен имат принос за успехите на децата.
„Обстановката, която в момента се получи с извънредното положение и прилагането на дистанционната форма на обучение, специално в нашето училище не ни затрудни. От две години целият педагогически екип работим с безплатната онлайн платформа Smart Classroom – разказва Манчо Трампов. – Трудното беше първата седмица, докато се синхронизират нещата между учители, ученици и родители – последните са най-важните, когато говорим за работа с деца в начален курс. Наложи се да се запознаят с платформата, за да помагат.“
Сега заниманията следват своя нормален ход. Всеки учител провежда уроците си във виртуална класна стая. Редовни часове имат и преподавателите по физическо и по изкуствата, както и по профилираната подготовка.
В училището се радват и на много добра връзка с родителите. „Ситуацията изигра изключително важна роля по отношение на образованието. Много бързо на колегите им се наложи да влязат в „идеална форма“, шегува се директорът.
В СУ „Христо Ботев“ преподават 30 учители, учениците са 205. Около 40 от тях пътуват от съседни населени места.
В чепинското училище са категорични, че нелеката ситуация има и своите положителни страни – грипните ваканции вече няма да бъдат ваканции, учебният процес ще продължава. Сложният планински релеф също няма да е причина някои деца да пропускат занимания. В тези случаи виртуалната класна ще бъде на разположение. „Имам възможност и наблюдаваме дори от дома си уроците на колегите. Да не говорим, че имам двама ученици, единият абитуриент. Признавам, че в голямата си част заниманията са като в реална класна стая. Ситуацията ни дава шанс и да затвърдим проектно базираното обучение. Децата работят върху малки проекти, които изискват определени знания, но и допълнително проучване. После резултатите от работата им се връщат на учителя, който трябва да оцени старанието на всеки.“
А що се касае до отсъствията. „Няма да кажа, че присъствието е на 100%. Но говорим за единици, някои от които и в реалното училище все ще намерят начин да се отклонят от часовете. Но ако сега пишехме неизвинени отсъствия, щяха да са много по-малко“, казва Манчо Трампов. Но отчита необходимостта учителите правилно да преценяват натоварването на учениците. „В началото този вид обучение се прие с ентусиазъм от децата. Интересно им е. Но да не се наложи след време децата дори да намразят компютрите. Много е важен балансът, ако искаме да имаме ефективност“, обобщава Трампов.
В пълен ход върви и подготовката за зрелостните изпити. „Тази година випускът ни е от 14 човека. 11 ще се явят на изпит по биология, един – по химия, и двама – по история. С подготовката за ДЗИ по „История и цивилизации“ се е заела Даниела Сувариева, а по химия – Незиха Смаилова.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg