България е единствената европейска страна, в която практически няма национална геоложка служба. Проучванията в тази област се правят само от учените от Геологическия институт „Страшимир Димитров“ на БАН. Преди да обясни как се стига до това положение, директорът проф. Радослав Наков разяснява кои са основните направления, по които работят неговите колеги.
Геологическият институт е създаден през 1947 г., а неговият първи директор акад. Георги Бончев работи на тази длъжност на доброволен принцип. Институтът се разраства през 60-те години. Основните направления в него са няколко.
Базисни са палеонтология и стратиграфия, в които се изучават възрастта на скалите и фосилите, които се намират в тях. В секция „Петрология и геохимия“ изучават веществения и химичния състав на скалите, а в „Минералогия и минерални ресурси“ –минералите и полезните изкопаеми. Екипът в „Геотектоника и регионална геология“ обобщава резултатите от другите направления и извършва регионални изследвания.
„Едно модерно направление е секция „Геология на земетресенията“ – подчертава проф. Наков. – Земетресенията постоянно съпътстват нашия живот, тъй като сме в такава зона. Ние не ги усещаме, но слабите са всекидневни. За земетресенията съобщения подават колегите от Института по геофизика, геодезия и география. Те имат изградена мрежа в страната за тяхното регистриране. Нашата задача е да обясним защо и с каква честота възниква дадено земетресение по определени разломи.
Четете повече в бр. 43, 24 – 30 октомври 2019 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg