Като малки гледахме в захлас фантастични филми като „Седморката на Блейк“ или първите „Междузвездни войни“.
Те бяха изпреварили времето си и показваха истории, които не можехме да си представим и в най-богатите си фантазии. „Немислимите“ технологии не само дойдоха много по-бързо от очакваното, но вече са естествена част от ежедневието ни. Хората днес се учудват не на поредните новости, а по-скоро на липсата им.
Направи ли ни това обаче „по-устойчиви“ по отношение на революционното развитие на техниката? Допреди седмица отговорът щеше да е „Да“. След откриването на новите кабинети по природни науки в столичното 134. СУ „Димчо Дебелянов“ обаче отговорът е „Едва ли“. Те се отличават не с фантастична визия, а с това, че днес предоставят на децата и техните учители работещи технологии, по които ще се обучават всички деца в бъдеще. Общо два нови кабинета са започнати от бял лист като концепция, за да се превърнат в едни от най-модерните не само в страната ни. Изградени със средства на училището и на световната неправителствена фондация ОРТ, те са част от тукашния Център по природни науки. Идеята е преподаването да премине на качествено нов етап – от прашното табло с Менделеевата таблица на стената до триизмерните холограми, даващи възможност за качествено различен начин на визуализация и много по-активно участие на учениците в урока.
Всъщност става дума за две досегашни класни стаи, от чието старо оборудване не е останало нищо. Помещенията са оцветени в подходящи тонове, подпомагащи учебния процес. Вместо старите чинове има маси, позволяващи групирането в модули за работа в екип. Дървеният подиум е заменен от своеобразен „капитански мостик“ – място, на което презентаторът се вижда еднакво добре от всички. Не сте прочели грешно – кабинетите пращат в миналото образа на учителя, който ни кара да отворим учебника на определена страница и сами да четем новия материал. Мястото му вече е пред големия интерактивен екран, с който управлява урока, използва мултимедия, презентации и методи за групова работа и оценка.
Четете повече в бр. 48, 29 ноември – 5 декември 2018 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg