Подводен дилижанс е сред изобретенията на Института по роботика – БАН.
Там вярват, че всеки фундаментален научен резултат може да бъде доведен до иновационно инженерно решение, което да се защити с патент за изобретение. Това се отнася както до новите закономерности в микро- и наноелектрониката, заобикалящата ни среда и животинския свят, така и до тъмната материя на Вселената.
„За нас творческият процес се определя от предизвикателства, превръщащи научните резултати в индустриален продукт – казва акад. Чавдар Руменин, директор на Института. – Най-важна е формулата наука – изобретения – общество – пари – наука.“
Институтът е водещ в България по заявени и признати патенти за изобретения. Последните години изобретенията са над 150. Само за 2017 г. те съставляват 38% от всички патенти в България. Трансферираните патентовани технологии към индустриални фирми за последните пет години са повече от 20 с общо финансово въздействие от над 45 млн. лева. Сред най-активните изобретатели са проф. д-р Сия Лозанова, доц. д-р Август Иванов, проф. д-р Роман Захариев и акад. Чавдар Руменин.
Четете повече в бр. 18, 3 – 9 май 2018 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg