Националният политехнически музей отбелязва своята 60-годишнина. 60 инициативи за нея подготвя екипът на музея.
„Най-важното за нас е публиката ни да получава връзката си с културното наследство по интересен за нея начин“, споделя д-р Екатерина Цекова – директор на Националния политехнически музей. Това е и единственият държавен национален музей, свързан със събирането, опазването и прeдставянето на историята на техниката, технологиите, науката и индустрията по днешните български земи.
Той функционира не само като чисто музейна институция, но и като културно средище, което развива различни програми и има много силни връзки с образованието и с други обществени сектори. Част от тях са и редица образователни програми. Само през 2016-а участници в тях са над 2500 деца.
Още през 1990 г. във временната изложба „Запознайте се с музея за наука и техника“ е създаден кът със забавни физически опити. След като през 1992 г. Музеят се нанася в собствена сграда, в постоянната му експозиция се обособява демонстрационен кабинет, който се развива и обогатява през годините. Днес в „Работилницата за наука“ децата имат занимания по физика, химия и биология. Чрез забавни експерименти и игри те научават какво е статично електричество, каква е ролята на химията в кухнята, каква е механиката на животните и още любопитни истини от заобикалящия ни свят. „В нашия музей знанията се придобиват и чрез забавни елементи. Децата си играят, но и ги провокираме да мислят. Излизат с усещането, че не са дошли да учат, но наистина са научили нещо“, обяснява директорката..
Четете повече в бр. 16, 20 – 26 април 2017 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg