Как бихте постъпили, ако вашето дете е тормозило друго дете?“, „Как според вас трябва да се промени образователната система, за да имат учениците по-високи резултати на ДЗИ?“, „Защо в лавките не се предлага здравословна храна?“, „Има ли шанс в българското образование да се въведат предмети, които да бъдат насочени към отделните интереси на ученика и да го подготвят за живота?“. Това са част от въпросите, формулирани от над 260 ученици от страната и зададени на представители на изпълнителната и законодателната власт по време на IX младежки форум Voice It.
Проявата се организира от Националната мрежа за децата и младежката мрежа „Мегафон“ с подкрепата на „УНИЦЕФ България“ и се провежда на Световния ден на детето – 20 ноември, на който е приета Конвенцията на ООН за правата на детето.
Форумът под надслов „Какво искат учениците“ и с фокус върху три теми – тормоз, учебна програма и спорт и здравословно хранене, е открит от министър-председателя акад. Николай Денков. „Учебните програми и извънкласните дейности са нещо, което трябва да върви ръка за ръка, за да бъде училището пълноценно. Училището трябва да бъде не просто място, където отивате, за да ви преподават учителите материал, а мястото, където се занимавате с неща, които са важни и полезни за вас“, коментира пред младежите премиерът.
Пред тях той добавя, че още се стряска, когато му кажат, че е политик. „30 години се занимавам с преподаване в университета. Ако нещо ми е на душата, това не е да съм политик, а да преподавам, да правя научни изследвания и да откривам нови неща. В един момент разбрах, че ако не се захвана с политика, няма как да постигна други неща, които ме интересуват в образованието и науката. Казвам ви го, защото същото ще се отнася и за някои от вас“, отбелязва акад. Денков.
Премиерът призова учениците да участват активно в обсъжданията по различни теми, за да могат те да послужат за основа за бъдещо вземане на решения в тяхна полза. „Помогнете ни, кажете какво искате да направим, защото, живот и здраве, март догодина, може би, отново ще бъда министър на образованието и науката. Тогава ще можем отново да направим среща и ще може вие да ми кажете какво можем да направим за вас“, допълни още премиерът.
В разговора с младежите участие взеха и Илина Мутафчиева – народен представител и член на Парламентарната комисия по въпросите на децата, семейството, младежта и спорта, зам.-министърът на труда и социалната политика Елка Налбантова, зам.-министърът на здравеопазването
доц. Михаил Околийски.
След дискусиите родители, експерти, работещи с деца, и политици в залата бяха предизвикани с онлайн въпросник с въпроси от учебния материал от VII до XII клас. И така бяха поставени „в обувките на децата“, за да усетят през собствен опит биха ли се справили на мястото на младежите заради начина на поднасяне на материала и изискването за наизустени знания, които не носят практическа полза във всекидневния живот нито на деца, нито на възрастни.
Част от събитието е и панелът „Уменията на бъдещето“. В него се включиха участници от младежките програми на една от големите търговски вериги и нейни експерти по човешки ресурси. Те представят възможностите за ранно кариерно ориентиране. С какво младеж без предходен трудов опит може да привлече вниманието на работодателите. Какви са уменията на бъдещето и с какво е важно образованието за професионалното развитие на всеки млад човек.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg