БУ „Св. Иван Рилски“ в гръцкия град Кавала има два филиала, обучава ученици и онлайн
През 2016 г. група местни български родолюбци се събират и почват заедно да търсят варианти как техните деца, живеещи и учещи в Гърция, да имат възможността да изучават и родния български език. Проучвайки възможностите, те осъзнават, че има само един вариант това да се случи: да се създаде българско дружество в града и след това към него – и неделно училище. „Така през декември 2016 г. бе създадено дружество „България“, а малко по-късно, през март 2017 г. – и БУ „Св. Иван Рилски“ в Кавала“, споделя пред „Аз-буки“ директорката д-р Станка Колева. Първоначално българското училище кандидатства по програмата на Министерството и образованието и науката „Роден език и култура зад граница“. Първата година получава финансиране по нея, а от учебната 2018/2019 г. функционира по Постановление №90 на Министерския съвет. Към днешна дата към българското училище има и два филиала – в Драма и в Неа Перамос.
Стела МАРИНОВА
Първата година обучение в БУ „Св. Иван Рилски“ – Кавала, започват 12 ученици на различна възраст – от 8- до 16-годишни. Въпреки голямата разлика в годините всички са записани в един клас, тъй като имат близки познания по български език.
„Учениците бяха много ентусиазирани и мотивирани да се справят. Техните занимания протичаха само в съботния ден, когато изучаваха по 4 часа български език, започвайки от А и Б.
И разбира се, всеки национален празник бе отбелязван подобаващо. Уроците бяха адаптирани не само като чисто обучение по български език, а включваха и традиции и обичаи на България, изучаване на родния край и неговата история“, припомня си директорката.
Тя споделя, че са срещнали множество трудности, пред някои от които са изправени и днес. „Като се започне от това как да издирим децата и да ги привлечем да се запишат в училището, преминем през множес-
твото смени на сгради, в които да провеждаме обучението, липсата на финансова възможност да направим условията адекватни за нормалното протичане на учебен процес, липсата на достатъчно квалифицирани кадри по места, които да заемат длъжността „учител“. Дори бих казала „страха“ на някои родители да запишат децата си за обучение в българско неделно училище. Най-важното за нас обаче е, че в процеса на своята дейност и развитие срещаме подкрепа както от български институции и общини, така и от гръцки“, казва Колева. Така с общи усилия всяка година се разрастват.
Информацията за функционирането на първото българско училище в Кавала се разпространява бързо. През 2019-а получават запитвания какъв е вариантът и техните деца да посещават школото, и от по-отдалечени места, където също има сериозна българска общност. „Вече имахме 6 ученици, които всяка събота пътуваха от Драма до Кавала и обратно. Отправихме предложение до местните българи в Драма да се съберат и да ни уведомят колко ученици желаят да се запишат при нас, с оглед създаване на филиал на училището в града. Оказаха се около 16 – 17 деца. Поради това там отвори врати и първият филиал на нашето училище. За целта от Кавала пътуваше всяка събота квалифициран преподавател“, обяснява директорката.
С помощта на интернет технологиите училището успява да събере и обедини желаещи родители в Комотини, и техните деца също поличават възможността да учат български език. През учебната 2020/2021 г. там отваря врати втори филиал на БНУ „Св. Иван Рилски“. Поради бързото увеличаване броя на учениците в града и невъзможността да бъде финансово издържан като филиал на училището в Кавала, от следващата учебна година филиалът е трансформиран във Второ БНУ „Св. Иван Рилски“.
Влияние за разрастването на училището и разкриването на трети филиал оказва и ковид. „По време на пандемията в Неа Перамос дойдоха да живеят постоянно множество български семейства и записаха децата си за обучение при нас. Това породи необходимостта от създаване на филиал на БНУ „Св. Иван Рилски“ и там. Нарасна нуждата от квалифицирани кадри. Част от нашите учители се записаха за квалификация или преквалификация в български университети, изцяло на свои разноски, с цел да могат да бъдат максимално полезни на децата и на нас. Направихме и правим всичко по силите си учениците да не пътуват на големи разстояния през зимата и да се обучават в добри условия“, заявява Колева.
Към момента в БНУ „Св. Иван Рилски“ – Кавала, и в неговите филиали в Драма и в Неа Перамос се обучават 100 деца. Най-малките са на 4 години, а най-големите – на 18. Най-много са учениците в Кавала. В училището се подготвят и 8 кандидат-студенти, както и 15 онлайн обучаващите се от Аспровалта и околностите.
„Към момента се обучават в онлайн среда поради финансовата ни невъзможност да им осигурим помещение за обучение и учител. За следващата учебна година обаче ще кандидатстваме за разкриване на филиал на училището ни от Кавала и там, с оглед поне част от необходимите ни средства да бъдат осигурени и да започнем присъствено обучение на тези ученици“, обяснява директорката.
Във всички училища има и по едно-две деца от клас, на които им се налага да изминават немалко километри, за да посещават училище, защото живеят отдалечено от основните бази.
Повечето ученици са от смесени бракове, такива с двама родители българи се броят на пръсти.
„Нивото на познания по български език е различно. Сред започващите сега има такива, които нищо не разбират и не говорят. Има и деца, които всичко разбират, но имат страх да се отпуснат да комуникират на български език. Има и ученици, които у дома с единия родител говорят на български, с другия – на гръцки, но не умеят да четат и да пишат. Има, разбира се, и деца, които се справят сравнително добре и писмено, и говоримо – казва Колева. – Нашата задача, установявайки тяхното ниво на владение на езика, е да ги разпределим в подходящ за тях клас, за да може всички да бъдат горе-долу на едно ниво и да не се демотивират или отегчават по време на учебния процес. Всички напредват сравнително бързо. Допълнителна мотивация им дава това, че са сред сънародници на тяхното равнище, както и че вече спокойно могат да комуникират с роднини и приятели от България.“
Часовете преминават по същия начин както в едно българско училище. Използват се одобрени от МОН учебници за ученици, обучаващи се в неделните училища. За част от преподавателите обаче учебната седмицата преминава по по-различен начин.
„Някои от нашите учители са редовни преподаватели в български училища и пътуват всяка събота, за да помагат и на нашите ученици. В този аспект подходите не се различават особено. Поради близостта ни с България и договорните отношения с общините Хасково и Гоце Делчев имаме възможност да използваме и т.нар. „пътуващи“ учители, за да подсигурим нуждите си към момента“, обяснява Колева.
Екипът на школото е от десет учители и двама директори – на Първо и на Второ БНУ „Св. Иван Рилски“. Някои от тях преподават на повече от един клас и по повече от един предмет.
„Имаме огромна нужда от квалифицирани кадри, особено във връзка с предстоящото отваряне на нови две училища и един филиал. Предстои училището в Драма да стане Трето БНУ „Св. Иван Рилски“ по Постановление №90 на МС. Към него ще бъде открит и филиал в град Като Неврокопи, където вече има записани 16 кандидати. И тук определено ще имаме огромна нужда от преподаватели на необходимото ниво, които да допълнят нашия екип и да не се налага да правим невъзможното, за да подсигурим учебния процес. Към момента залагаме на собствени сили, но това е и претоварване на съществуващия учителски екип. Надяваме се до септември да успеем да влеем нови, свежи сили сред нас“, разяснява директорката.
За всички български празници децата учат в часовете по народно творчество и роден край. „Дали сме свобода на учителите ни и те сами решават под каква форма да провеждат уроците. Дали ще се правят сурвачки, ще се изработват мартеници или ще се правят презентации за тържествата от учениците – за нас е изключително важно, за всеки празник да се знае какъв е, откъде идва, какви са традициите и обичаите, свързани с него“, казва директорката. Училището отбелязва с тържества само най-големите празници, като Коледа, 3 март, Великден, 24 май. На тях обаче се събират не само учениците и учителите, а българската общност.
„Всеки път правим нещо различно. Един път учениците подготвят програма и я изнасят пред гостите. Друг път се събираме и правим тържества в градската библиотека на Кавала. За завършването на учебната година обикновено организираме спортен празник, като обединяваме децата от училищата ни и провеждаме различни състезания, театрални етюди и т.н. Връчваме им и удостоверенията“, разказва Колева.
Училището има договор за сътрудничество с 2. ОУ „Гоце Делчев“ в Гоце Делчев. На тази база двете институции не само осъществяват обмяна на опит и на преподаватели, а и отбелязват заедно български национални празници. „През изминалата учебна година чествахме 24 май съвместно с 2. ОУ „Гоце Делчев“ и с Община Гоце Делчев. Наши ученици участваха в традиционния парад за празника на града и представиха училището ни“, споделя директорката. Миналата зима пък организират голям коледен празник в училището в Комотини съвместно с Община Хасково и актьори от кукления театър на града. Включилите се ученици получават множество подаръци от кмета Станислав Дечев.
През учебната 2021/2022 г. училището отпразнува и своята 5-годишнината. Сред официалните гости са депутатът Таня Елефтериаду, кметът на Кавала Теодорос Муриадис, кметът на Гоце Делчев Владимир Москов, неговият заместник Богдан Боцев, директорът на ОУ „Гоце Делчев“ Цветанка Петричкова и Радостин Ванкин – консул от Генералното консулство в Солун.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg