С помощта на генетично модифицирани бактерии E-Coli терефталова киселина от пластмасови отпадъци е превърната във ванилин, съобщава GreenTech.bg.
Изследването е публикувано в сп. Green Chemistry.
„Това е първият пример за използване на биологична система за преработка на пластмасовите отпадъци в ценен промишлен химикал. Постижението има вълнуващи последици за кръговата икономика“, коментира един от авторите на проучването Джоана Садлър от Университета в Единбург. „Нашата работа оспорва възприемането на пластмасата като проблемен отпадък и демонстрира използването Ӝ като нов въглероден ресурс, от който могат да се произвеждат продукти с висока стойност“, добавя и Стивън Уолъс от същия университет.
Терефталовата киселина е базово съединение, получено при разграждане на пластмасовите бутилки под въздействието на ензими. През 2020-а
учените разработват мутантни ензими, които биха могли да разградят пластмасовите бутилки и в резултат те да се превърнат в терефталова киселина.
Ванилинът се използва в козметичната и хранителната индустрия, а също така е и важна суровина за фармацевтичните компании, като се използва в хербицидите. Ванилинът може да бъде естествено извлечен от ванилови зърна, но в последните години глобалното търсене значително превишава предлагането. И поради дефицита 85% от продукта се синтезира от химикали, получавани от изкопаеми горива. В същото време, по света на минута се продават около 1 милион пластмасови бутилки и само 14% от тях се рециклират.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg