Лауреатите в категория „Млад учен“ са двама заради силната конкуренция
Проф. Людмил Антонов е тазгодишният носител на голямата награда „Питагор“ на Министерството на образованието и науката за цялостен принос в развитието на науката. Тя му бе връчена от министъра на образованието и науката проф. Николай Денков, който заяви при откриването на церемонията: „Наградите „Питагор“ станаха традиция. С тези отличия изразяваме благодарността си към забележителните учени и специалисти, които работят в България и допринасят за развитието на научните изследвания, културата и традициите на съвременното българско общество. Вярвам, че наградите са още един стимул младите български таланти да се развиват в една от най-важните и благородни професии на нашето общество – тази на учен и преподавател, защото само чрез знания, информирани и обединени, можем да направим България просперираща държава.“
Людмил Антонов е професор по химия в Института по електроника и водещ изследовател на Националната научна програма ВИХРЕН. Работи в областта на молекулярната спектроскопия, използвана за бърз контрол на храни, напитки и етерични масла, сухи дроги и лекарствени средства. Тези системи за анализ и контрол са използвани за експресен недеструктивен анализ на сушени български билки, български вина и ароматични продукти от българска маслодайна роза. Разработил е уникална методология за анализ на сложни равновесни системи с приложение при дизайна на нови функционални материали във високите технологии и за създаването на нови биологичноактивни молекули. „Имах късмет да бъда при много добри преподаватели по химия и като ученик, и в университета. Още като студент разбрах, че науката е като хоризонта – колкото повече вървите към него, толкова повече се отдалечава, колкото повече научавате, толкова по-добре разбирате, че знаете всъщност много малко“, заяви проф. Антонов.
След връчването на наградата министър Денков разказа как през 1995 г., когато като млад изследовател е бил в чужбина, на среща с хора от най-различни страни става дума, че той се занимава с научни изследвания. Един от присъстващите непринудено възкликва: „А вие в България имате ли наука?“. „Тази
реплика не просто ме изненада, но ме жегна и донякъде промени живота ми – призна министърът. – Оттогава и като учен, и като преподавател, и като организатор на науката полагам усилия, за да направя този въпрос излишен.“
В тринадесетото издание на Конкурса са номинирани 13 представители на българската наука в шест категории от кандидатствали 41 учени и научни колективи. Победителите получиха плакети и парични награди.
Силната конкуренция довежда до двама лауреати в категорията „Млад учен“ – гл. ас. д-р Венелин Тодоров и д-р Мария Ивановска. Д-р Венелин Тодоров е главен асистент в Института по математика и информатика при БАН. Той работи активно в области като квантова механика, изкуствен интелект, финансова математика, екология и други. Постиженията му са свързани с приложение на математиката в други науки, математическо и информатично моделиране, както и моделиране на сложни системи.
Д-р Мария Ивановска е главен асистент по клинична имунология в МУ – Пловдив. Защитава дисертация на тема имунологична реактивност при остър и хроничен стрес и работи активно в тази сфера. Получените резултати намират клинично приложение за диагностика на остър и хроничен стрес и промените, които настъпват в имунната система. Д-р Ивановска призова младите учени и студентите да се насочват към науката, защото тя може да сбъдне мечтите им. Техните награди връчи проф. Анастас Герджиков – председател на Съвета на ректорите.
Висшето военноморско училище „Никола Вапцаров“ получи наградата за научен колектив с резултати в полза на обществото. Тя бе връчена от председателя на журито проф. Костадин Костадинов. Научният колектив на висшето училище обединява 32 учени, които работят в областта на експлоатацията и трансфера на научни резултати в полза на морската индустрия и трансформацията на морския сектор. През последните години учените решават специфични проблеми на морската сигурност и безопасност, в резултат на което успяват да подпомагат развитието на морската индустрия не само в нашата страна. Благодарение на това ВВМУ се превръща в световно признат център на морско образование и наука и заема престижното второ място в световната класация на Международната асоциация на морските университети.
Наградата в новата категория – за решаване на обществени предизвикателства, бе връчена на проф. Ивайло Търнев от зам.-министъра на образованието и науката Генка Петрова. Той завежда клиниката по нервни болести към Университетската болница „Александровска“ и е ръководител на експертен център по генетични нервни и метаболитни болести, председател на Българското дружество по нервно-мускулни заболявания. Проф. Търнев работи в областта на общественото здравеопазване и подобряване достъпа на уязвими малцинства до по-добро здравеопазване. Той въвежда и утвърждава професията здравен медиатор в България. У нас вече има 290 такива медиатори, които работят в 144 общини на първа линия в условия на пандемия. Проф. Търнев разработва и реализира програми за ранна диагностика на различни заболявания.
Отличието за пробив в науката бе връчено от зам.-министъра на образоването и науката Нели Косева на проф. д-р Светла Данова – ръководител на лаборатория „Микробна генетика на млечнокисели бактерии и пробиотици“ в Института по микробиология – БАН, член на международната мрежа на Института „Пастьор“, Франция. Откритията на проф. Данова дават възможност не само да бъдат запазени вековните ни традиции, гарантирали здраве и дълголетие на поколения българи, но и да бъде създадена цяла нова палитра от лечебни профилактични и здравословни съставки в препарати и хранителни добавки.
За втори път наградата „Питагор“ за фирма с най-много инвестиции в научна дейност и развитие получава компанията за клинични изследвания „Комак медикал“. Екипът на компанията работи пет години в търсене на нови решения на здравни и обществени предизвикателства, свързани с дихателната система на човека. От компанията се гордеят, че успяват да върнат в България наши учени и студенти, които учат или работят зад граница. Наградата връчи председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg