На педагогически традиции и новаторство залагат в ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в Ботевград
Основното училище „Св. св. Кирил и Методий“ – Ботевград, е построено най-вече за децата от ж.к. „Васил Левски“. Но като признание за екипната работа и постиженията на педагозите, кварталното училище отдавна е набрало популярност в целия град.
„Всяко начало е трудно“, споделя директорът Даниела Николова. Тя ръководи школото от 13 години. Училището отваря врати през 2008 г. за 42 ученици, разпределени в три паралелки, като едната дори е маломерна. В началото, въпреки че е единствено в отдалечения от центъра квартал, родителите трудно се доверявали.
Постепенно ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ се утвърждава като училище, на което родителите се доверяват заради успехите на децата. А това означава качество на подготовката, базирана на педагогически традиции и новаторство, стимулирайки творческите заложби и потенциала на всеки ученик. Високата оценка, дадена от Националния инспекторат по образование при инспектиране на училището, свидетелства за това.
През 2012 г. децата в ОУ „Св.св. Кирил и Методий“ вече се отличават и със спретнатите си ученически униформи, които се носят всекидневно и са знак за принадлежност. Към днешна дата в него на едносменен режим се обучават 335 ученици в 15 паралелки.
Даниела Николова споделя, че всяка година кандидат-първокласниците се увеличават и дори се налага да разочароват семейства, тъй като базата не позволява трета паралелка. Убедена е, че основната причина за големия интерес е утвърденият през годините отличен екип от професионалисти.
И с гордост определя този факт като свое най-голямо постижение. При възникнал проблем относно обучението или поведението на дадено дете всички учители се ангажират с разрешаването му, разбира се, с подкрепата на родителите.
От близо 7 години се работи в посока училището да се превърне в истинска приобщаваща институция – място, където децата да се чувстват уютно и ценени, с разкрити силни страни и възможности, но най-вече сигурни и спокойни. В подкрепа на тази политика са партньорството с Центъра за приобщаващо образование – София, и съвместният проект по програмата „Едно училище за всички“ (2014 – 2016 г.). Проектът се изпълнява от пет пилотни училища. Идеята е да се създаде модел на приобщаваща среда в четири направления – училищно управление, работа с родители, добри практики и детска закрила. За своята работа ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ е отличено с плакет от МОН.
Изпълнението на проекта предшества създаването на Наредбата за приобщаващото образование. При влизането ѝ в сила екипът на училището вече знае как да работи и в каква посока да върви. Разработена е вътрешна политика за детска закрила. Документът урежда условията и реда за прилагане мерките за закрила на детето; предоставянето на помощ и контрол за спазването на правата на детето.
Друга силна страна на училището са активнос-
тите, които се извършват за превенция на насилието и агресията. Тук се толерира взаимното уважение. Във всяка класна стая на видно място са разписани „Правила на класа“. Разработени са съвместно от учениците, класния ръководител и педагогическия съветник. На входа на училището децата се посрещат с напомняне на техните права и задължения – да усвояват нови и нови знания, да уважават връстниците си и учителите, да спазват дисциплината, съвестно да залягат над уроците и др.
Педагозите отчитат, че когато учениците участват в разработването на политики, те са в пъти повече мотивирани и да ги изпълняват.
Друга отличителна черта на ботевградското школо е, че от две години то е в редиците на иновативните училища. Иновацията е в областта на точните науки – математика с приложение на дигитални технологии. Партнира си с плевенските училища ОУ „Валери Петров“ и
НУ „Христо Ботев“.
ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ участва в много проекти – за квалификация на педагозите, по националните програми „Мотивирани учители“ и „Осигуряване на съвременна образователна среда“, модул „Културните институции като образователна среда“ и др.
След спечелен проект по Националната кампания за чиста околна среда е изграден „Кът за учене, забава и детска изява“, за който са закупени маси, пейки, перголи, засадени са различни растения, които се обгрижват от децата. През октомври 2019 г. започва и кампанията „За по-цветен училищен двор“, а на всяка паралелка е поверена кашпа, за която да се грижи.
От три години възпитаниците на училището са участници и в Националната програма „По-здрави деца“. Чрез забавни и атрактивни уроци се провокира интересът им към здравословното хранене. Даниела Николова отбелязва, че екипът на училището с отговорност изпълнява всеки проект, защото резултатите неминуемо рефлектират както върху училищната среда и инфраструктура, така и върху възпитанието на новите поколения. Именно затова децата често са част от благотворителни инициативи и кампании. На празници те посещават Дома за възрастни хора „Д-р Адриян Атанасов“ и радват неговите обитатели със своите песни и стихотворения. Традиция е по-големите ученици да подаряват дрехи, лакомства и други малки подаръчета на децата с увреждания от Центъра за настаняване от семеен тип.
На 1 ноември 2019 г. стартира електронният училищен вестник „Будители“. Още с първия си брой той пожънва небивал успех. „Будители“ разглежда сериозни и обществено значими теми с гостуващи авторитетни личности. Постепенно вестникът се превръща в своеобразна „летописна книга“, която не само отразява, но и популяризира активния училищен живот и успехите на училищната общност.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg