МОН с препоръки за опазване здравето на ученици и учители
„Правилата, които ще формулираме за училищата, съдържат задължителни и препоръчителни мерки. Сред задължителните е носенето на маски в общите помещения. Няма да е задължително те да се носят в класните стаи по време на часовете.“ Това заяви министърът на образованието и науката Красимир Вълчев пред БНТ. Той припомни, че сега носенето на маски на закрито е задължително, така че за учениците в час всъщност се направи изключение. Тези дни се очаква просветният министър да утвърди насоките за работа на образователните институции в ситуацията на пандемията от COVID-19.
В тях ще има и списък с хронични заболявания, при които децата могат да си останат вкъщи. „Ще има дистанционна форма. Определен брой училища ще бъдат центрове на дистанционно обучеине. Ще има и възможност за по-пълноценна самостоятелна и индивидуална форма на обучение. Нещо, което го има и сега, но разширено с допълнителни консултации, включване на обучението в електронна среда, както и възможност при запазване на дневната форма в същия клас деца да се включват при наличие на техническа възможност в обучението в реалната класна стая“, обясни още министър Вълчев. И добави, че по време на срещата си с родители е отбелязал, че един учител не може да осъществява ефективно обучение в две среди едновременно – реална и виртуална.
Просветният министър за пореден път заяви, че към този момент е планирано новата учебна година да започне присъствено. „Ще бъде трудна година. Освен традиционните предизвикателства ще трябва да намерим и баланса в това да направим училището относително по-безопасна среда и да запазим здравето и да не прекъснем обучението“, коментира той. По думите му, ще се наложи системата да превключва между присъствено и електронно обучение, като освен коронавируса влияние ще окажат и традиционните вирусни щамове. По думите му ще се определят прагови стойности на заболеваемост по области, при които ще се превключва между видовете обучение. „Всяка година учениците излизаха в т.нар. грипна ваканция. Тя вече няма да бъде ваканция, тъй като се надявам до 10 септември да бъдат приети измененията в Закона за предучилищното и училищното образование, с които се разписва работата в електронна среда“, обясни министър Вълчев. Той съобщи, че се предлага стратегия за невзаимодействие между паралелките в училищата и между групите в детските градини, като целта е да се ограничи евентуално разпространение на вирусните заболявания. Ако се установи положителен резултат на едно дете, тогава цялата паралелка ще излиза в принудителна карантина и ще се включва в дистанционно обучение.
Министър Вълчев коментира още, че предстои да се решават много казуси, но отбеляза, че няма образователна система по света, която да е напълно готова за подобна пандемия и напълно оборудвана. „Имаме отпуснати средства по един от инструмените на ЕС, с които ще закупим компютри, вероятно ще купим и пречистватели на въздуха, но това е свързано с процедури и ще се забави. Не можем да гарантираме, че всяко дете ще има персонално устройство за работа или свързаност“, заяви просветният министър.
Той съобщи още, че вероятно срокът за представяне на изискваните в началото на учебната година медицински бележки за здравния статус на децата ще бъде удължен с цел да няма струпване пред кабинетите на личните лекари.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg