Създаването на системи за ранно предупреждение за кризи, особено в период, когато икономиките започнаха да се забавят, а рисковете от рецесия нарастват. Това е целта на съвместен проект по Програмата на корейското правителство за споделяне на опит на Института за икономически изследвания – БАН, съвместно с Министерството на икономиката. Той е представен в рамките на международна онлайн конференция, в която участват посланикът на Република Корея у нас Н.Пр. Джънг Джингю, директорът на Института проф. Александър Тасев, председателят на Националния статистически институт Сергей Цветарски и експерти от министерства.
Това е трети проект на Института за икономически изследвания – БАН, с правителството на Корея. Негов ръководител от българска страна е проф. Даниела Бобева. По него са създадени три инструмента. Това са модели за ранно предупреждение за натрупване на дисбаланси и рискове от кризи в три важни икономически сектора – на недвижимите имоти, на суровините и на трудовия пазар. Те ще се захранват с данни на 6-месечна база и ще подпомагат министерствата за провеждане на политики за предпазване от кризи.
При разработването на системите е използван успешният опит на Република Корея с отчитане и на българските национални специфики.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg