„В училище се работи с душа. Промяната се случва, когато намериш единомишленици“, казва за в. „Аз-буки“ директорът на Професионалната гимназия „Васил Левски“ в Мездра Мирослав Павлов. Самият той поема гимназията от юли 2022 г. Преди това води предаването „Алтернативата“ по TV 1. Освен това има и голям професионален опит в Министерството на земеделието, където работи като съветник на министъра и връзки с обществеността. Всички тези знания и житейски опит прилага в преобразяването на училището, което ръководи.
„Детската ми мечта и истинското ми призвание обаче винаги е било и ще бъде да съм учител по английски език“, споделя Павлов. Педагогическият му стаж е близо 20 години, като е започнал работа веднага след като завършва средното си образование – едва на 18-годишна възраст.
„Наследих професионалната гимназия в изключително тежко материално състояние, а броят на учениците бе едва 54. Най-страшното, което заварих обаче, бяха демотивирани учители и ученици и изключително остаряла учебна база“, обяснява той. Първото, което прави, встъпвайки в длъжност, е да смени името на училището. И от Професионална гимназия по механизация на селското стопанство училището става Професионална гимназия „Васил Левски“. Само за година и половина училището се променя до неузнаваемост и резултатите от положения труд не закъсняват.
През настоящата учебна 2023/2024 г. възпитаниците им са почти двойно повече – 103. Разпределени са в дневна, индивидуална и самостоятелна форма на обучение. В VIII клас се обучава един клас, разделен на две специалности – „Техник по железопътна техника“ в дуална форма на обучение и „Ръководител движение“ в дневна форма на обучение. Имат договорни отношения с „БДЖ – Пътнически превози“ и с Национална компания „Железопътна инфраструктура“.
В IX клас специалността е една – „Техник на железопътна техника“, а в X клас са две – „Монтьор по железопътна техника“ и „Монтьор по автотранспортна техника“. В XI клас специалностите са отново две – „Монтьор по железопътна техника“ и „Монтьор по автотранспортна техника“, а в XII клас – една, „Техник по железопътна техника“.
От новата учебна 2024/2025 г. ще предложат на бъдещите осмокласници и три изцяло нови специалности. „Само за справка – 4,5% са новите специалности за цялата област Враца, като три ще бъдат при нас“, уточнява директорът. Първият нов профил е „Транспортно строителство“ с професия „Строителен техник“. Втората е нова не само за областта, но и за цялата страна – „Подемнотранспортна, пътностроителна и ремонтна жп техника“. Екипът в момента разработва учебната програма и учебния план, които ще предложат за одобрение в МОН.
„Най-много се гордея с профила „Системно програмиране“ за професията „Системен програмист“. Тя ще бъде разкрита за първи път на територията на община Мездра и ще приема ученици в половин паралелка“, обяснява Павлов. Училището вече е подписало и договор за партньорство с две местни фирми. За добрите условия за обучение са предвидени и въведени в експлоатация три изцяло нови и модернизирани компютърни кабинета. „Направо ги построихме наново, защото бяха неработещи. Основно ремонтирани са, снабдени с нова техника и най-важното – закупихме изцяло лицензиран софтуер и хардуер за нуждите на обучението по програмирането“, допълва директорът.
Всичко това е направено със средства от бюджета на училището. С финансиране от страна на Министерството на образованието и науката успяват да ремонтират физкултурния салон. Преди две години той не се използва заради лошото състояние, в което се намира. „Беше затворен от РЗИ и не се използваше от учениците“, уточнява той. За щастие, към днешна дата имат чисто нов, реновиран, оборудван със спортни съоръжения и много красив физкултурен салон. Отново със средства на училището успяват да доизградят към него и фитнес зала. „Тя се радва на изключително голям интерес от учениците ни. Все пак 90% от тях са момчета“, с усмивка казва моят събеседник.
Хубавите неща, които се случват в гимназията, не спират дотук. За година и половина са ремонтирани всички класни стаи и професионални кабинети. Освен това в коридорите са поставени мека мебел и са обособени места за отдих. Навсякъде има цветя и обстановката е повече от приветлива. Предстои да направят и техническа лаборатория за изпитване на ток и напрежение, кабинет по занимания по интереси, отделно помещение за медиатора към училището, където да може да работи с децата от социално уязвимите групи.
Проектът за STEM центъра също е разработен, одобрен и очакват скоро да започне да се изгражда. Той ще бъде по информатика и математика, но ще бъде така оборудван, че да може да се използва и за нуждите за теоретичната подготовка на учениците по техническите дисциплини.
До два-три месеца врати трябва да отвори и Център за изучаване на чужди езици. Към момента в училището с разширено изучаване на чужд език са само осмокласниците. „Всички директори на професионални гимназии трябва да обърнат сериозно внимание на това, че освен че произвеждаме кадри на местно ниво, трябва да произвеждаме и кадри на национално ниво. Ако искаме да осигуряваме качествено образование, учениците ни трябва да владеят и чужд език“, споделя моят събеседник. В гимназията в Мездра ще се изучават английски и руски език на този етап, а в бъдеще – може би и испански.
По идея на директора в училището монтират и озвучителна система – „Училищно радио“. Основната му цел е да работи като електронен училищен звънец, но също така и да помага на децата да изграждат нови умения, като да влизат в ролята на радиоводещи, в обувките на музикалните редактори и не на последно място – да се научат да говорят пред аудитория. Освен музика по радиото се излъчват и различни обучителни беседи по обществено значими теми и се разискват полемични въпроси.
С много нови попълнения е и педагогическият екип на училището. Той се състои от 16 учители, като всички новоназначени педагози са млади и силно мотивирани – на възраст под 30 години.
„Това, с което много се гордея, е, че училището ни стана видимо не само на територията на общината, но и национално ниво“, разказва Павлов. В гимназията започват да идват обществени личности, които със своя пример мотивират учениците. Миналата година час по родолюбие изнася тогавашният служебен министър на отбраната Димитър Стоянов.
„На учениците им беше много интересно и затова решихме, че ще го правим всяка година“, обяснява той. Тази година часът по родолюбие води вицепрезидентът Илияна Йотова.
Работна среща за безопасността на движението по пътищата провеждат и с Диана Русинова от Европейския център за транспортни политики.
„Идеята е представители на всички заинтересовани страни – директори и учители на училища и детски градини, родители и държавни организации, да се съберат на едно място и заедно да се обединят около новите методи и похвати за преподаването на безопасност на движението по пътищата“, обяснява той.
Встъпвайки в длъжност, Павлов прави и други промени. Сред тях е закупуването на учебни комплекти по всички предмети, така на всеки чин има учебник. Освен това възобновява и провеждането на родителските срещи: „За мен това не е отживелица, независимо от мнението на много колеги, които смятат, че от тях няма нужда“. Те се провеждат доста често, а не само преди началото на учебната година и в края ѝ. Оказва се, че резултат има и от това.
„Ако в началото присъствието на родители бе малко, то сега идват около 85%“, уточнява моят събеседник. За връзката със семействата и посещаемостта на учениците помага новоназначеният млад медиатор. Част от учениците им са поверени на грижите на баби и дядовци или роднини. Родителите, като много други в България, работят на гурбет в Европа. В гимназията в Мездра децата от социално уязвимите групи са около 30%, а със специални образователни потребности – две.
Разбира се, голямата промяна, която настъпва в училището, води след себе си и повишаване на мотивираността и образователните резултати на децата. Те започват да се явяват на различни конкурси, състезания и национални олимпиади.
„Машината заработи, колелото е завъртяно. Сега ни предстои да привлечем още повече ученици и да продължим да надграждаме постигнатото до момента“, завършва Павлов.
Мирослав Павлов, директор на ПГ „Васил Левски“ – Мездра:
„Влагането на средства в изграждането на модерна образователна среда е необходимост. За съжаление, за година и половина ми се наложи да освободя 10 преподаватели от стария екип. Те не пожелаха да се адаптират към новата среда и промяната, която настъпи при нас.
Често чувах, че давам пари за ненужни удобства и че всичко ще бъде много бързо унищожено от децата. А истината е, че за година и половина няма нищо счупено, повредено или дори надраскано.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg